Máme katastrofálny zber dát a málo sekvenujeme vzorky, sťažujú sa analytici, ktorí tak tápu v tme pri predikciách vývoja pandémie. Nevedia ani to, prečo nezaberá lockdown.

Situácia je naozaj vážna a je nevyhnutné zreflektovať aktuálny vývoj, povedala prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s odborníkmi o vývoji pandémie. „Je potrebná zmena štýlu vládnutia,“ zopakovala svoje staršie vyjadrenie, vyhla sa však otázke, či by mal minister zdravotníctva Marek Krajčí odstúpiť. Napriek tomu jej dnešná tlačovka je najmä tvrdým útokom na ministra Krajčího a politiku vlády.

Pandémia je výlučne odborná, nie politická záležitosť, vo viacerých vyjadreniach kritizovala prezidentka Čaputová vládu. Spomenula aj psychologický účinok „modrého papierika“ z antigénového testovania, po ktorom sa ľudia správali uvoľnenejšie a nezodpovednejšie.

Nevieme nič

Matematik Richard Kollár kritizoval vládu za to, že k analytikom sa nedostávajú základné dáta o víruse, údaje o vývoji situácie a informácie z nemocníc, na základe ktorých by dokázali hľadať odpovede, predikovať vývoj a hľadať odpovede na mnohé otázky.

„Nemáme informácie o pacientoch, kto prichádza, kto odchádza, odkiaľ, nevieme z toho odvodiť nič o nákaze,“ povedal.

„Nemáme žiadne údaje o trasovaní, nevieme tak odvodiť, aký má efekt. Nevieme, ako sa vyvíja prevalencia v čase. Netušíme, ako vyhodnocovať reprodukčné číslo.“

Odborníci tak nevedia zhodnotiť ani to, prečo nezaberá lockdown. Kollár sám netuší, prečo sú niektoré okresy červené a niektoré čierne.   

Juhoafrický typ už u nás môže byť rozšírený

Virológ Klempa korigoval obavy z takzvaného československého vírusu a odmietol jeho používanie vo verejnej debate. „Tento kmeň tu bol prítomný už na jeseň, prispel k zhoršeniu situácie, no dnes už je vytlačený britským vírusom.“

Väčšie obavy má z príchodu juhoafrického a brazílskeho variantu, ktoré sú odolnejšie voči imunitnej reakcii a očkovaniu. „Je pri nich vyššia šanca reinfekcií.“ Keďže ale na Slovensku sekvenujeme veľmi málo vzoriek, analytici a virológovia sú sčasti slepí k vyhodnocovaniu toho, ako sa u nás mutácie presadzujú.

Lekár Peter Visolajský upozornil, že množstvo úmrtí, ktorému dnes čelíme, sú odvrátiteľné úmrtia, ktorým sa dalo zabrániť. „Súvisí to s tým, v akom stave máme zdravotníctvo, na čo sme dlho upozorňovali a dnes platíme vysokú cenu.“   

Tlačovka sa tak stala doteraz najtvrdším útokom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Ten krátko na to uviedol, že situácia sa mierne zhoršila, ale nie razantne. Reprodukčné číslo mierne narástlo a pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1. Počet voľných lôžok s kyslíkom klesol na 712. Počet úmrtí na ochorenie či s ochorením COVID-19 je na čísle 7 365.

Zaočkovaných už bolo 30 percent všetkých učiteľov.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.