Českým internetom sa šíri video, na ktorom pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, v kázni hovorí o tom, že COVID-19 je biologická zbraň pochádzajúca z Číny. Vyjadrenia z bohoslužby, na ktoré upozornili české médiá, považuje pražské arcibiskupstvo za vytrhnuté z kontextu. Odborník ich označuje za škandalózne.

Kázeň zo začiatku febrára začal kardinál Duka slovami o tom, že z každého vyjadrenia sa dá vytrhnúť len slovo a „vytvoriť legendu – bielu, alebo čiernu – o tom, čo bolo povedané“. Česko pritom označil za jednu z najviac ateistických krajín na svete. Dodal však, že napriek tomu sú v krajine všetky chrámy otvorené po celý čas pandémie, a cirkev tak môže slúžiť veriacim.

Kardinál Duka na zázname februárovej kázne hovorí aj o tom, že to, čoho sa kresťania najviac boja a najviac to aj sledujú, je počet úmrtí. Upozorňuje pritom na fakt, že starší ľudia, ktorí sa v tejto dobe zrania alebo ochorejú, môžu zomrieť aj na menej závažné ochorenia. Postupne sa však dostáva k pasáži, kde rieši údajný pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

„Teraz, v tejto situácii, je najhorší čínsky vírus, únik biologickej zbrane. O tom sú presvedčení všetci vojenskí špecialisti po celom svete, ktorí sa to buď boja povedať, alebo to nesmú povedať. (…) Pre kresťanov je to ale rovnaká situácia ako predtým. Musíme prekročiť hranicu smrti. Rovnako ako po narodení, keď sme skončili v náručí matky, tak skončíme v náruči Božej,“ vyhlásil Duka v kázni.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.