Larry Kulick práve nastúpil na čelo Greensburgskej diecézy v americkom štáte Pensylvánia. Za biskupa ho vymenoval pápež František. Má slovenský pôvod, propaguje kultúru a jedlá svojich predkov, obľubuje staré autá a je prvý rodák tamojšej diecézy, ktorý sa stal jej biskupom.

„Dnes prichádzam pred vás a klopem na dvere. Tentoraz nie na bočné dvere fary, ale na vaše dvere. Len mi dajte šancu. Sľubujem, že sa budem snažiť, ale potrebujem Božiu milosť a potrebujem vašu pomoc,“ povedal biskup Kulick, americký Slovák, počas svojej prvej omše ako hlavný pastier svojej diecézy, kde zazneli aj slovenské piesne.

Jeho starí rodičia boli Slováci a na svoj pôvod je hrdý. Slovensko je prítomné aj v jeho biskupskom erbe, keďže obsahuje biely dvojkríž na troch modrých kopcoch a na červenom pozadí. Jeho heslo znie Christus est Veritas, Kristus je pravda.

Larry Kulick sa narodil v roku 1966 v mestečku Leechburg, kde navštevoval slovenskú Farnosť sv. Marty. Už ako chlapec chcel byť miništrantom. Vtedajší kňaz mu povedal, aby počkal, kým dostane prvé prijímanie, a krátko po tejto slávnosti zaklopal na farské dvere, aby mohol pomáhať.

„Sľubujem, že sa budem snažiť, ale potrebujem Božiu milosť a potrebujem vašu pomoc,“ povedal nový americký biskup Larry Kulick. Foto: Kulick/FB

Jeho rodina je na svojho člena pyšná. Zdedil pracovnú etiku po predkoch uhliaroch a oceliaroch a „je to syn, akého by mal mať každý otec,“ pochválil sa Larry Kulick starší. Sestra nového pastiera Lisa Blumová vyzdvihla jeho celoživotné poslanie, lebo nikdy nevidela „niekoho pracovať s takou oddanosťou a láskou nielen pre cirkev, ale pre celé spoločenstvo“.

„Svätý Otec dal ozajstný dar tým, ktorým bude biskup Kulick pastierom,“ napísal filadelfský arcibiskup Nelson Pérez. Aj diecéza uznáva jeho radosť, energiu, oddanosť a službu, lebo je „typ lídra, ktorý si vie vyhrnúť rukávy a začať pracovať“.

Americký Slovák propaguje slovenskú kultúru a vianočné jedlá

Larry Kulick je aktívny v mnohých slovenských kultúrnych organizáciách, napríklad je doživotným členom Prvej katolíckej slovenskej únie, First Catholic Slovak Union. Vo svojej niekdajšej farnosti v George Onda District spoluorganizoval tradičnú slovenskú hostinu, nazvanú po našom ako Štedrý večer, ktorá ľudí poučovala o slovenskej kultúre najmä prostredníctvom typických jedál. Larry Kulick na večeri vysvetľoval slovenské zvyky. Večierok sa začínal omšou, na ktorej sa hovorilo aj v slovenčine.

Američan so slovenskými koreňmi vyštudoval kánonické právo na Catholic University of America v hlavnom meste USA. Vo svojej diecéze pomáhal ľuďom i kňazom pri rozlišovaní povolania a mal na starosti aj liturgiu počas slávností za účasti tamojšieho biskupa. Je členom niekoľkých katolíckych poradných orgánov či ustanovizní.

Nový biskup má rád staré autá a zvykol organizovať farské výlety na automobiloch pre zábavu aj ako formu fundraisingu. Vo svojej osobnej zbierke si obzvlášť váži auto značky Pontiac LeMans, ktorým ho doviezli z pôrodnice domov a ktoré mu darovali k 18. narodeninám.

Greensburgská diecéza nie je veľkou americkou diecézou, má niečo vyše 140-tisíc katolíkov, celková populácia na jej území predstavuje zhruba 650- tisíc ľudí.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.