Larry Kulick práve nastúpil na čelo Greensburgskej diecézy v americkom štáte Pensylvánia. Za biskupa ho vymenoval pápež František. Má slovenský pôvod, propaguje kultúru a jedlá svojich predkov, obľubuje staré autá a je prvý rodák tamojšej diecézy, ktorý sa stal jej biskupom.

„Dnes prichádzam pred vás a klopem na dvere. Tentoraz nie na bočné dvere fary, ale na vaše dvere. Len mi dajte šancu. Sľubujem, že sa budem snažiť, ale potrebujem Božiu milosť a potrebujem vašu pomoc,“ povedal biskup Kulick, americký Slovák, počas svojej prvej omše ako hlavný pastier svojej diecézy, kde zazneli aj slovenské piesne.

Jeho starí rodičia boli Slováci a na svoj pôvod je hrdý. Slovensko je prítomné aj v jeho biskupskom erbe, keďže obsahuje biely dvojkríž na troch modrých kopcoch a na červenom pozadí. Jeho heslo znie Christus est Veritas, Kristus je pravda.

Larry Kulick sa narodil v roku 1966 v mestečku Leechburg, kde navštevoval slovenskú Farnosť sv. Marty. Už ako chlapec chcel byť miništrantom. Vtedajší kňaz mu povedal, aby počkal, kým dostane prvé prijímanie, a krátko po tejto slávnosti zaklopal na farské dvere, aby mohol pomáhať.

"Sľubujem, že sa budem snažiť, ale potrebujem Božiu milosť a potrebujem vašu pomoc,“ povedal nový americký biskup Larry Kulick. Foto: Kulick/FB

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.