V Slovenskom národnom múzeu je od polovice decembra výstava fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka. Diváci síce nemajú možnosť výstavu navštíviť fyzicky, možno ju však vidieť online, dostupná bude do mája tohto roku. Autor chce byť zdvihnutým varovným prstom.

Čo je to kultúra? Na túto otázku poznáme mnoho odpovedí, jednu z nich ponúka aj výstava Tomáša Hulíka. Vlastne je tých odpovedí hneď niekoľko, jedným z dôvodov je aj to, že autor nás až presycuje viacerými témami. Žiaľ, všetky majú spoločný menovateľ.

Najskôr krátke predstavenie. Dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík (ročník 1976) pracoval na dokumente pre verejnoprávnu RTVS, kde mapoval pamiatkové aj prírodopisné krásy Slovenska. Pre výstavu, o ktorej bude reč, je to dôležité, keďže pri filmovaní si všimol aj odvrátenú stranu našej krajiny. Tak vznikol ďalší dokument. Na oboch dokumentoch spolupracoval s Pavlom Juračkom. Podľa dokumentu nazval aj svoju výstavu v Slovenskom národnom múzeu Odvrátená strana Slovenska.

Výstavu Odvrátená strana Slovenska doteraz nemohli diváci vidieť naživo, dôvodom je lockdown a zavedené obmedzenia. Našťastie, v múzeu prišli s aspoň malou náhradou – pripravili online výstavu s autorským sprievodom. Výstava bude v Slovenskom národnom múzeu dostupná do 23. mája 2021.

Najnovšie autorské články