Som človek, ktorý prišiel z terénu, hovorí o sebe Vladimír Ledecký, štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Úspešný realizátor miestnej rómskej reformy vymenil starostovskú stoličku v malebnom Spišskom Hrhove za kanceláriu na jednej z najrušnejších ulíc v Bratislave. Zistil, že vyskakovať môže iba tak, ako mu to stanovujú kompetencie, na vymedzenom poli mu však ponechali voľné ruky. Zasadzuje sa o presúvanie peňazí do regiónov, kde ich použijú podľa vlastného zváženia. Keď sa to podarí, veľká politika v regiónoch podľa neho stratí moc.

Prvý raz sme sa stretli v roku v roku 2014 v Spišskom Hrhove. Na Slovensku ste boli vzorovou dedinou, ako starosta ste dokázali Rómov vtiahnuť do života v dedine, dať im prácu. V čom je hlavný rozdiel, riadiť dedinu, presadiť svoje myšlienky do reality a byť vo vedúcej funkcii pri riadení štátu?

Rozdiel je asi v tom, že v dedine má človek všetko v rukách. Keď sa mu podarí nejaká konkrétna vec, ľudia to vidia, sú zžití s úspechom alebo prípadným neúspechom. Ak sa nejaký projekt podarí na ministerstve, posudzujú ho politici a na každom úspešnom projekte nájdu nejaké chyby. Skôr ako výsledok je dôležité dokázať ho prezentovať. To je politika. Akýkoľvek zásah urobíme, musíme ho správne politicky prezentovať. Šírenie dobrej praxe tu znamená, že ak sa niečo podarilo, treba o tom hovoriť, rozprávať, šíriť to. Je to taká mravčia práca, treba ísť krok za krokom.

Uveďte príklad.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.