Ujguri, domorodí obyvatelia čínskeho regiónu Sin-ťiang, podľa ľudskoprávnych organizácií pod vládou Pekingu, čelia masovému sledovaniu, indoktrinácii, zadržiavaniu v prevýchovných táboroch, núteným sterilizáciám či umelým prerušeniam tehotenstva. Najnovšie svedectvá naznačujú, že v lágroch, ktoré sú podľa čínskej vlády určené na prevýchovu a boj s extrémizmom, dochádza aj k systematickému znásilňovaniu žien.

O sexuálnom násilí v čínskych prevýchovných lágroch prehovorila Ujgurka Tursunaj C'-a-wu-tun. Počas deväťmesačného pobytu v tábore Tursunaj ju spolu s inými ženami podľa jej slov pravidelne vynášali násilím z ciel do takzvanej tmavej miestnosti bez kamier, kde ich následne maskovaní muži, neraz skupinovo, znásilňovali. Mnohí z násilníkov pritom podľa Tursunaj nemali policajné uniformy, ale nosili civilné saká. „Navždy to bude tá najneodpustiteľnejšia jazva na mne,“ povedala 42-ročná Ujgurka, ktorá sa rozhodla podať svedectvo o sexuálnom násilí až po príchode do Spojených štátov.

Cesta do tábora

Hoci je Tursunaj Ujgurka, s manželom Kazachom žili roky v susednom Kazachstane. Pár sa vrátil do provincie Sin-ťiang až na konci roku 2016. Po príchode do Číny miestne úrady manželskému páru okamžite odobrali pasy a podrobili ich výsluchu. O niekoľko mesiacov neskôr oboch vyzvali, aby sa spolu s viacerými miestnymi Kazachmi a Ujgurmi zúčastnili na stretnutí. Po príchode na miesto určenia všetkých pozatýkali príslušníci čínskych bezpečnostných zložiek.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.