Predseda parlamentu Boris Kollár vyjadril ľútosť nad smrťou kľúčového svedka Františka Böhma. Líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini zase hovorí, že táto smrť vzbudzuje veľa otázok a vyvoláva dojem, že niečo v krajine nie je v poriadku. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Pellegrini poukázal na to, že sa o samovraždu nepokúšajú len obvinení vo väzbe, čo bol prípad zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského, či pokus o ukončenie života bývalej sudkyne Moniky Jankovskej, ale aj ľudia, ktorí s políciou spolupracujú a sú v pozícii svedka. „Niečo nie je v poriadku, vyrušuje ma to,“ skonštatoval Pellegrini.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v tejto súvislosti vyjadril nad situáciou ľútosť. „Takéto veci by sa nemali končiť smrťou, je mi to ľudsky ľúto, škoda zmareného života,“ dodal Kollár.

Zároveň pripomenul, v reakcii na pokusy o samovraždu obvinených vo väzbe, že na úpravách podmienok, najmä kolúznej väzby, už ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pracuje. Kollár navrhuje, aby sa Slovensko inšpirovalo Českou republikou, kde kolúzna väzba, teda keď je obava z ovplyvňovania svedkov zo strany obvineného, trvala maximálne tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace.

„Aspoň by to prokurátora nútilo rýchlejšie konať,“ vysvetlil Kollár. Podľa Pellegriniho takýto návrh by mohol nájsť podporu v rámci celého politického spektra.

Kollár: Pod zhoršujúcu sa situáciu sa podpisujú aj spory v koalícii

Štátna karanténa a kontroly na hraniciach mali byť podľa Kollára zavedené už dávno. „Práve to nám pomohlo zvládnuť prvú vlnu pandémie,“ pripomenul Kollár. V súčasnosti sa podľa neho treba zamerať najmä na dôsledné dodržiavanie covid automatu a vláda by sa mala sústrediť na očkovanie populácie proti novému koronavírusu. „Covid automat vytvorili odborníci, treba ho dodržiavať a nie ho spochybňovať a vstupovať doň, ako to urobili strany SaS a Za ľudí. Toto aktuálne nezvládame,“ poukázal Kollár.

Priznal, že koalícia nezvláda komunikáciu opatrení voči verejnosti. Zlyhávajúce trasovanie by mohla podľa neho pomôcť vyriešiť e-karanténa a dodržiavanie covid automatu. „Koalícia a opozícia by sa mala prestať hádať, viac spolupracovať. Toto hašterenie mi prekáža a povedal som to aj konkrétnym ľuďom,“ zdôraznil Kollár. Ide napríklad o konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), či medzi europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronikou Remišovou (Za ľudí). Rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra si Kollár však predstaviť nevie.

Podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR a lídra mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho koalícia boj proti pandémii nezvláda. „Centrálne riadenie krajiny zlyháva, najfunkčnejšie sú aktuálne mestá a obce a samosprávy,“ uviedol Pellegrini. Podľa neho sa tiež treba viac rozprávať o prevencii pre občanov, ako dodávky vitamínov či respirátorov pre najzraniteľnejších.

(tasr, ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.