Ako sa snaží prekľučkovať krízou Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktorého cieľom je pestovanie akademického a náboženského spoločenstva? Odpovedá predseda spoločenstva Juraj Šúst.

Koronavírus nemá len ľudské obete, ale aj inštitucionálne, v zmysle, že dopadá ťažko na fungovanie organizácií, ktoré pre svoju existenciu potrebujú fungovanie spoločnosti. SLH akoby bolo výnimkou, minulý rok ste urobili viac festivalov ako bežne, aj keď len online. Ako teda fungujete, čo funguje a čo nefunguje?

Aj na nás to doľahlo, ale snažili sme sa s tým nejak vyrovnať. Najskôr sme regulárny festival v divadle presunuli na september a v apríli sme spravili z malého štúdia víkendový online festival, ktorý mal celkom úspech. V septembri sme festival zorganizovali naživo, povedali sme si, že kým to bude možné, tak pôjdeme do toho. Bol to zaberák, karanténa bola na spadnutie, hostia odriekali. Ale podarilo sa nám zorganizovať v rámci festivalu konferenciu k príbehu slovenských dejín. V novembri v Košiciach sa dal urobiť už iba online festival. Malo to ale aj pozitívny dôsledok, že sme získali hostí z celého sveta, napríklad troch kardinálov Duku, Zena a Müllera. 

Organizovanie festivalov je pre vás aj spôsob financovania, darí sa to aj cez online priestor? Máte dostatok darcov či sponzorov? Pokryjete svoje náklady, prípadne pomáha teraz organizáciám vášho typu Fond na podporu umenia?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.