Vítam vás pri poslednej epizóde zo série článkov a podcastov, ktorými sa pripájame k Národnému týždňu manželstva a jeho tohtoročnej kampani s mottom Bezpečne v manželstve. Moje dnešné rozprávanie som nazvala: Ne/bezpečný sex. Nebojte sa, nebudem rozprávať ani o antikoncepcii, ani o plánovanom rodičovstve, dokonca ani o starostlivosti o naše reprodukčné zdravie. O čom to teda bude?

Všetko so všetkým súvisí

Rada by som s vami hľadala odpovede na otázku, čo tvorí uspokojivý sexuálny život a ako si ho vo vzťahu udržať. Túto tému som zámerne nechala na koniec našej série podcastov, pretože dobrý sex nie je len o technike jeho prevedenia, ale súvisí so vzťahom ako celkom. Je ovplyvňovaný všetkým tým, čo som načrtla v predchádzajúcich šiestich podcastoch:

  • Vnímanie vlastnej hodnoty, schopnosť vyjadrovať svoje potreby i stanovovať hranice významne vstupujú do toho, ako našu sexualitu prežívame. 
  • Spoločný sex ovplyvňuje aj to, nakoľko sa poznáme či už v oblasti sexuálnych preferencií, ale aj toho, čo nám je alebo nie je príjemné.  
  • Ak nevieme riešiť konflikty a ustáť náročný čas, ohrozujeme našu blízkosť – a tým negatívne ovplyvňujeme náš sexuálny život. Všetkým nám je jasné, že s človekom, s ktorým sme v konflikte, nemáme chuť zdieľať našu intimitu. 
  • Životné okolnosti, ako je príchod detí, rôznorodé zdravotné ťažkosti, starnutie, únava, nedostatok spánku, hormonálne zmeny, starosti najrôznejšieho druhu, finančné problémy a mnoho iného, vstupujú aj do našich spální. 
  • Sexualita totiž nikdy nie je oddelená od každodennosti. Vzťah bez iskry určite nie je tým miestom, kde by horela vášeň.
  • Neustále frflanie, kritika, točenie sa v probléme, negatívna optika tiež nepridá na túžbe oddať sa jeden druhému. 

Z mojej praxe viem, že počas manželského poradenstva sa dostaneme vždy aj k téme sexuality. Nech sa náš rozhovor začína kdekoľvek, skôr či neskôr sa dostaneme aj k sexu. Zdá sa vám to zvláštne? Nie, nie je. Táto tendencia je úplne prirodzená. Sex patrí do prežívania partnerského života. Je akýmsi prepojením, ktorým si vyjadrujeme to, že je medzi nami čosi exkluzívne, čo patrí iba nám dvom. Láska sa totiž neprežíva iba na úrovni citov, ale aj na úrovni tiel. Ak sa jeden druhého dotýkame, máme spolu sexuálny styk, na telesnej úrovni sa vyplavuje hormón oxytocín, ktorý má na starosti budovanie vzťahových pút medzi nami. Milovanie je teda jednou z ciest, ako si byť viac blízko, ako patriť jeden k druhému.

https://dennikstandard.sk/podcast/den-siedmy-ne-bezpecny-sex/
Text si možno vypočuť aj ako podcast.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.