Pandémia podľa lekárnikov dokázala ich význam pre fungujúci zdravotnícky systém. Avizujú, že zvýšenie ich kompetencií by pomohlo pacientom aj lekárom.

Ak sa pri ľuďoch z prvej línie hovorí najmä o lekároch a zdravotných sestrách, menej sa spomínajú farmaceuti. Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ upozornil minulý týždeň na problém, ktorému aktuálne čelia lekárne najviac. Hystériu vyvolávajú dezinformácie a hoaxy na internete. Aktuálne ide najmä o liek ivermektín.

V podmienkach Slovenska nie je registrovaný, ale ministerstvo zdravotníctva vydalo 27. januára povolenie na jeho použitie pre potreby zdravotníckych zariadení na obdobie šesť mesiacov. Ivermektín je teda na lekársky predpis, čo pacienti nerešpektujú.

Ľudia odmietajú akceptovať, že ide len o experimentálnu liečbu, ku ktorej nie je dostatok klinických štúdií. "Vtedy sa začne dlhá šnúra objasňovania
a vysvetľovania, že nie, my nie sme tí zlí, ktorí ho majú v lekárni na tony a nechcú vám ho dať," upozornila vo vyjadrení pre Štandard farmaceutička Dominika Gladišová. "Tento liek nie je určený na samoliečbu, ani na prevenciu a nemôžete si ho len tak nasadiť," dodala.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.