13. februára 2021

Pred 100 rokmi v Nitre vysvätili prvých slovenských biskupov v Československu

Pred 100 rokmi v Nitre vysvätili prvých slovenských biskupov v ČeskoslovenskuFoto: tkkbs.sk

Dnes 13. februára uplynulo 100 rokov od vysviacky prvých slovenských biskupov v Československu. V roku 1921 v nitrianskom kostole sv. Ladislava sa biskupmi stali Karol Kmeťko pre Nitru, Marián Blaha pre Banskú Bystricu a Ján Vojtaššák pre Spiš. Vysvätil ich apoštolský nuncius Clemente Micara. Slovenská pošta si storočnicu pripomína špeciálnou poštovou známkou.

Bola to „udalosť nádeje“, lebo po prvý raz „sa na pôde vtedajšej Československej republiky stali biskupmi Slováci, pochádzajúci z nižších vrstiev,“ vysvetlil súčasný nitriansky biskup Viliam Judák.

„Katolíckych biskupov z územia dnešného Slovenska, ktorí sa aj hrdo hlásili za Slovákov, bolo viac, no Slovensko administratívne neexistovalo a bolo súčasťou Uhorska,“ podčiarkol kňaz Ján Vallo. Tým sa „ukončilo dvojročné provizórium duchovnej správy“ a začala sa nová éra lokálnej cirkvi. Bol to slávnostný okamih a popri tisícoch veriacich v nitrianskych uliciach sa jej zúčastnili aj predstavitelia štátu a kultúry z celého Československa:

„Vysviacka bola epochálnou a historicky významnou udalosťou pre celé Slovensko bez ohľadu na vierovyznanie,“ ako to pri tejto príležitosti vyjadril správca Matice slovenskej, evanjelik Jozef Škultéty.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.