Nový prezident Spojených štátov Joe Biden dal od prvého dňa vo funkcii jasne najavo svoj postoj voči Číne. Pozvanie taiwanskej veľvyslankyne na inauguráciu, ale i spomenutie citlivých tém počas prvého telefonátu s čínskym prezidentom, vedenie najľudnatejšej krajiny sveta rozhodne nepotešilo.

Počas osláv príchodu nového čínskeho roka v týchto dňoch budú čínski vrcholní predstavitelia možno uvažovať, ako sa budú vyvíjať vzťahy s ďalšou veľkou svetovou mocnosťou Spojenými štátmi americkými počas vlády nového prezidenta Joea Bidena. Priamočiarosť, ktorú do vzájomných vzťahov priniesol bývalý prezident USA Donald Trump, zrejme nebude pokračovať v rovnakej intenzite a minimálne rétoriku voči Číne Joe Biden zmení. Nie však svoj postoj k horúcim témam.

Prekvapivo jasným posolstvom prezidenta Bidena voči Čínskej ľudovej republike bol takmer bezprecedentný krok počas jeho inaugurácie. Pozvánku na túto udalosť dostala totiž aj oficiálna zástupkyňa Čínskej republiky na Taiwane Hsiao Bi-khimová v USA. Jej pozícia je de facto veľvyslankyňa, ale keďže Spojené štáty oficiálne neuznávajú Taiwan ako samostatnú republiku, nedá sa oficiálne hovoriť o ambasádorke, ale o oficiálnej zástupkyni taiwanskej vlády.

Čína považuje ostrovný štát za svoju provinciu, i keď nad ním nemá politický ani vojenský vplyv. Aby odradila ostatné krajiny od spolupráce s Taiwanom, Čína si v minulosti stanovila v medzinárodnom spoločenstve pravidlo, ktoré hovorí o tom, že v prípade, že daná krajina oficiálne nadviaže diplomatické vzťahy s Taiwanom, automaticky sa ukončia diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou. Čína taktiež blokuje vstup Taiwanu do viacerých svetových organizácií, okrem iných aj do Svetovej zdravotníckej organizácie alebo Organizácie spojených národov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.