Celé zložité ľudské telo má počiatok v jednej bunke. Svaly, šľachy, srdce, pľúca aj mozog s jeho miliardami spojov, to všetko sa v matkinej maternici vyvíja z oplodneného vajíčka. Prvá fáza nášho vývoja, embryo, je plné buniek, ktoré sa môžu vyvinúť v ľubovoľné ľudské tkanivo. Kvôli tejto schopnosti sa im hovorí pluripotentné.

Okolo štúdia a prípadného použitia embryonálnych buniek existuje etická kontroverzia, pretože k ich zisku je potrebné vytvoriť a následne zničiť vyvíjajúce sa ľudské embryo. Za prezidenta Georgea W. Busha bol ich výskum obmedzený zákonom, počas Baracka Obamu sa reštrikcie zase uvoľnili. V tom čase už ale rovnako nešlo o kritickú otázku, pretože medzitým sa veda začala posúvať iným smerom.

Zásadný objav, ktorý za zmenu smeru mohol, urobil japonský vedec menom Šin'ja Jamanaka. Už skôr sa vedelo, že aj dospelé telá obsahujú určité množstvo špecializovaných kmeňových buniek. Ale čo obyčajné bunky, radové stavebné kamienky, ktoré tvoria tkanivá našich tiel? „Nepamätajú“ si náhodou svoju minulosť, dobu, keď boli pluripotentnými kmeňovými bunkami? Je to vzdialená minulosť, stalo sa to pred niekoľkými desiatkami bunkových delení, ale niečo z tejto dávnej minulosti by predsa len mohlo prežívať. To bola otázka, na ktorú sa Jamanaka so svojím tímom rozhodli nájsť odpoveď.

A v roku 2006 slávili úspech. Odpoveď znela, že bežné telesné bunky si svoju dávnu minulosť pamätajú, a že je dokonca možné ich do tohto stavu vrátiť. Proces, na ktorý Jamanaka prišiel, bol však značne neefektívny. Iba jedna z niekoľkých tisíc dospelých telesných buniek sa pôsobením vhodných faktorov dala zmeniť späť na pluripotentnú kmeňovú bunku. Ale na Nobelovu cenu, udelenú v roku 2012, to bohato stačilo.





Najnovšie autorské články