Pravidelný týždenný prehľad toho, čo sa deje vo Vatikáne a ako toto dianie komentujú takzvaní vatikanisti. Výber každú nedeľu pripravuje Bohumil Petrík.

Vatikán si pripomenul 92. výročie svojho založenia, 90. rokov vzniku Rádia Vatikán aj rok od vydania pápežovej exhortácie o amazonskej synode Querida Amazonia. Novinárov tiež oslovilo pápežovo rozhodnutie vymenovať po prvý raz ženu-podsekretárku Synody biskupov: je ňou rehoľníčka Nathalie Becquartovú a bude mať hlasovacie právo v synode. Najdôležitejším momentom bol pápežov tradičný príhovor veľvyslancom, ktorí sú akreditovaní pri Svätej stolici. Pozrime sa na reakcie, ktoré vyvolal.

Pontifik v dlhom prejave vystríhal diplomatický zbor pred ekonomickou, environmentálnou, politickou, ako aj pred sociálnou i zdravotnou krízou. Nemôžeme sa však zastaviť pri krízach, ktoré pandémia prehĺbila, no treba sa činiť, aby sme „prekonali starú logiku konfliktu“. To je „pekný program nie pre vládu, ale pre spoločnosť“. Takto zhodnotil Františkov prejav vatikanista Carlo Di Cicco.

Jeho slová boli dôležité v súvise s krízou politiky a demokratických hodnôt, nakoľko potrebujeme reformy a zmenu mentality, dodal taliansky novinár a vyzdvihol, že pápež nečakane spomenul taliansky ľud. Možno to bola „nepriama sympatia voči Mariovi Draghimu“, ktorý je poverený zostavením vlády v Taliansku, no „možno pre ťažkú situáciu“ politickej krízy v krajine, myslí si Carlo Di Cicco.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.