Približne pred ôsmimi rokmi som objavila takú menšiu Ameriku, po prečítaní knihy od Garyho Chapmana s názvom Päť jazykov lásky.

Chapman v knihe opisuje veľmi jasne a zrozumiteľne päť základných spôsobov, ktorými prejavujeme lásku my druhým, alebo ktorými prijímame prejavy lásky od druhých najintenzívnejšie my samy. Myslím, že každý, kto ešte dnes verí teórii, že „muži sú z Marsu a ženy z Venuše“, pochopí, prečo to tak niekedy vyzerá, keď spozná teóriu piatich jazykov lásky.

Autor, poradca v oblasti manželských vzťahov, hovorí o existencii piatich základných jazykov, ktorými človek „rozpráva“, keď chce niekomu lásku prejaviť, a ktoré sú zároveň preňho „rečou“, ktorej rozumie, keď chce niekto prejaviť lásku jemu samému.

Gary Chapman. Foto: https://www.5lovelanguages.com/

Tých päť jazykov je: slová uistenia (napríklad „si skvelý otec“, „tie šaty ti naozaj pristanú“), pozornosť (počúvať, keď druhý rozpráva, sústrediť sa len naňho), prijímanie darov (starostlivo vybraný a s láskou zabalený darček), skutky služby (napríklad raňajky do postele, umytie riadu, vyloženie umývačky či sušičky) a fyzický dotyk (milovanie, pohladenie, masáž). 

Foto: Gary Chapman, www.5lovelanguages.com

Pre manželov je takýto objav darom z neba! Jeden rozhovor, jedno „zrkadlo“ sebe samému a problémy v manželstve môžu byť zažehnané. Do vzťahu, kde manžel ozlomkrky vyťahuje umývačku, aby svojej manželke ukázal, ako ju ľúbi, ale ona sa cíti milovaná vtedy, keď si ju vypočuje a zaujíma sa o ňu, to môže priniesť znova úžasnú romantiku. Rovnako tak aj do vzťahu, kde manželka robí manželovi raňajky od výmyslu sveta a dokonca každý jeden deň, ale nemilovala sa s ním posledný štvrťrok, a on tak túži po fyzickom dotyku...

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.