Existujú seniori, ktorí po nákaze covidom štatistiky úmrtnosti našťastie nezvýšia, aj keď na to majú všetky medicínske predpoklady. Príkladom je aj prípad francúzskej mníšky Lucile Randonovej, druhej najstaršej osoby žijúcej na svete, ktorá koronavírus prekonala bez akýchkoľvek príznakov.

Starí ľudia sú popri chronicky chorých pacientoch či ľuďoch trpiacich obezitou globálne považovaní za hlavnú rizikovú skupinu, pre ktorú ochorenie COVID-19 končí fatálne. Vlády jednotlivých krajín sa im preto usilujú vyjsť v ústrety rôznymi spôsobmi a chrániť ich.

Nabádajú ich na sociálny dištanc, rozdávajú im vysoko účinné respirátory či vitamíny, vyhradzujú im na nevyhnutné úkony hodiny v prevádzkach ako sú supermarkety, počas ktorých je riziko nákazy najnižšie, a aj pri samotnom očkovaní sú medzi prvými na rade. Napriek tomu sa u nich nákaza rýchlo šíri.

Nevyhla sa jej ani najstaršia Európanka a druhá najstaršia osoba sveta vôbec. Hovoríme o francúzskej mníške a bývalej matke predstavenej Lucile Randonovej, ktorá dnes, vo štvrtok, slávi 117. narodeniny a aktuálne jej patrí desiata pozícia v rebríčku najstarších ľudí, akí kedy žili a ktorých vek bol vierohodne zdokumentovaný.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.