Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sa zastal predsedníčky českej Aliancie za rodinu Jany Jochovej. Tá sa totiž stala terčom kritiky časti spoločnosti, keď sa vyjadrila, že podľa nej majú rodičia právo poznať svoje deti a majú nimi byť aj vychovávané.

Predsedníčka českej Aliancie za rodinu Jana Jochová, ktorá je manželkou šéfa slovenského Inštitútu pre výskum práce a rodiny Romana Jocha, poskytla rozhovor pre januárové vydanie časopisu Sociálne služby. Ten vyvolal kritiku a hejt zo strany liberálov. Pražský kardinál a bývalý politický väzeň neváhal ani moment a Jany Jochovej sa zastal.

„Považujem za svoju povinnosť zastať sa Jany Jochovej, predsedníčky Aliancie za rodinu. Dovolila si totiž v rozhovore pre časopis Sociálne služby 1/2021 nesúci 'škandalózny' názov 'Deti majú právo poznať svojich rodičov a majú byť nimi vychovávané' nasledujúce 'neprípustné' myšlienky,“ píše kardinál Duka v úvode statusu.

Duka obhajuje viaceré tvrdenia, ktoré Jochová v rozhovore uviedla. Napríklad aj to, v ktorom predsedníčka českej Aliancie za rodinu hovorí, že po druhej svetovej vojne sa začal v Československu budovať predstupeň komunizmu, takzvaný reálny socializmus. Už vtedy sa podľa Jochovej z marxistických myšlienok začalo realizovať takzvané zrovnoprávnenie žien a mužov. Z tohto sociologického vývoja vznikla podľa Jochovej generácia frustrovaných žien, ktoré nemali čas na nič, trpeli pocitom viny voči svojim deťom, ktoré často nedobrovoľne odkladali do jaslí.

Jana Jochová. Foto: archív

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.