Politická liberálno-centristická skupina Obnovme Európu (Renew Europe) požiadala v stredu Európsky parlament, aby do programu marcového plenárneho zasadnutia zaradil diskusiu a uznesenie, ktorých výsledkom by bolo vyhlásiť celú Európsku úniu za tzv. slobodnú zónu pre osoby z komunity LGBT.

Liberáli z frakcie Renew Europe (RE), do ktorej za Slovensko patria europoslanci Progresívneho Slovenska (PS), sú treťou najsilnejšou frakciou v EP. V stanovisku pre médiá uviedli, že v marci uplynú dva roky odkedy sa poľské mesto Šwidnik označilo ako "zóna bez LGBT". Odvtedy prijalo podobné uznesenia okolo sto ďalších poľských miestnych a regionálnych samospráv - s dovedna viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov.

Na zvrátenie takýchto "spiatočníckych krokov" sa frakcia Obnovme Európu rozhodla zaradiť diskusiu a s ňou spojené uznesenie na marcovom plenárnom zasadnutí EP. Cieľom tejto iniciatívy je snaha, aby Európsky parlament vyhlásil 27-člennú EÚ za slobodnú zónu pre komunitu LGBT.

O požiadavke európskych liberálov budú vo štvrtok rokovať vedúci politických skupín europarlamentu, aby rozhodli, či toto uznesenie zaradia do marcového programu plenárnej schôdze.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.