Politická liberálno-centristická skupina Obnovme Európu (Renew Europe) požiadala v stredu Európsky parlament, aby do programu marcového plenárneho zasadnutia zaradil diskusiu a uznesenie, ktorých výsledkom by bolo vyhlásiť celú Európsku úniu za tzv. slobodnú zónu pre osoby z komunity LGBT.

Liberáli z frakcie Renew Europe (RE), do ktorej za Slovensko patria europoslanci Progresívneho Slovenska (PS), sú treťou najsilnejšou frakciou v EP. V stanovisku pre médiá uviedli, že v marci uplynú dva roky odkedy sa poľské mesto Šwidnik označilo ako „zóna bez LGBT“. Odvtedy prijalo podobné uznesenia okolo sto ďalších poľských miestnych a regionálnych samospráv – s dovedna viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov.

Na zvrátenie takýchto „spiatočníckych krokov“ sa frakcia Obnovme Európu rozhodla zaradiť diskusiu a s ňou spojené uznesenie na marcovom plenárnom zasadnutí EP. Cieľom tejto iniciatívy je snaha, aby Európsky parlament vyhlásil 27-člennú EÚ za slobodnú zónu pre komunitu LGBT.

O požiadavke európskych liberálov budú vo štvrtok rokovať vedúci politických skupín europarlamentu, aby rozhodli, či toto uznesenie zaradia do marcového programu plenárnej schôdze.

„Ako iniciátori rezolúcie vyzývame ďalšie politické skupiny v Európskom parlamente, aby spojili svoje sily a podporili našu kampaň. Chceme vyslať dôrazný odkaz, že v našej Únii neexistuje priestor na diskrimináciu LGBT osôb a už nebudú existovať žiadne zóny bez LGBTI,“ uvádza sa v tlačovej správe RE.

Hodnoty EÚ?

Iniciátor tohto uznesenia, francúzsky europoslanec Pierre Karleskind, spresnil, že vyhlásenie celej Únie za slobodnú zónu pre LGBTI by bolo jasným odkazom, že hodnoty EÚ nie sú voliteľné. Pre členov tejto komunity by to zároveň podľa jeho slov predstavovalo záruku, že Európsky parlament urobí všetko pre zabezpečenie slobody pre ľudí s inou sexuálnou orientáciou a pre ochranu ich identity bez obáv z diskriminácie alebo prenasledovania.

Europoslanci opakovane odsúdili praktiky poľských miest a ich ideológiu označili za „diskriminujúcu“. Europarlament zároveň požiadal Európsku komisiu o dohľad nad tým, aby sa eurofondy, ktoré Poľsko dostáva, nezneužívali na podporu rôznych foriem diskriminácie.

Spomínaným poľským mestám boli zo strany EÚ minulý rok zastavené eurofondy. Podľa poľskej strany ide o ideologickú šikanu zo strany Únie, pričom vláda prisľúbila obciam, že im chýbajúce eurofondy vykompenzuje.

Poľsko má dlhšiu históriu odporu proti LGBT agende. Napríklad minuloročný víťaz tamojších prezidentských volieb Andrzej Duda vyhlásil, že hnutie LGBT je nebezpečnejšie než komunizmus.

(tasr,jor)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.