Pred dvoma týždňami sa EÚ rozhodla namiesto sankcií vyslať do Moskvy emisára Josepa Borrella. Návšteva sa skončila fiaskom, keď Rusko priamo počas jeho návštevy vyhostilo troch európskych diplomatov. V utorok Borrell vysvetľoval zlyhanie v Európskom parlamente, ktorý ho chce odvolať.

Potupa a dôkaz o slabosti funkcie šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella. Tak by sa dala zhrnúť jeho minulotýždňová návšteva Moskvy, kde rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Ruský minister potupil Borrella a s ním aj Úniu dvojakým spôsobom. Jednak v záverečnom vyjadrení na tlačovej konferencii skritizoval Úniu za uvaľovanie jednostranných sankcií na Rusko a nazval ju nespoľahlivým partnerom (z prvej ruky si to môžete pozrieť v 48. a 49. minúte videozáznamu). Omnoho dôležitejšie však je, že Rusko vyhostilo troch diplomatov z Nemecka, Poľska a Švédska v deň Borrellovej návštevy a on sa o tom podľa portálu Politico dozvedel až po uvedenej tlačovej konferencii. Moskva krok odôvodnila tým, že sa trio diplomatov údajne zúčastnilo na demonštráciách za väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Borrell pred návštevou tvrdil, že ešte pred uvalením sankcií za postup Ruska proti Alexejovi Navaľnému je najprv potrebný dialóg. Dobrý zámer sa mu nedá uprieť, ale šéf európskej diplomacie naivne podcenil Moskvu a evidentne nebol pripravený, do čoho ide.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.