Alexander Nevzorov. Foto: flickr.com

Reč bude o Zoje Kosmodemianskej a najcitlivejšom mieste ruských dejín. Víťazstvo nad fašizmom je kult, ktorý nemožno znevážiť, je to neprípustné. A do toho vstúpil populárny ruský novinár Nevzorov.

V ten istý deň, keď sa zástancovia Alexeja Navaľného rozhodli zastaviť pouličné protesty, čo väčšina expertov považuje za ich debakel, vypukol v Rusku nový škandál. Známy novinár Alexander Nevzorov verejne vyhlásil, že Zoja Kosmodemianská bola fanatička, ktorá vykonala trestný čin. Aby ste pochopili význam tejto udalosti, treba vysvetliť niektoré okolnosti.

Zoja Kosmodemianská je hrdinka druhej svetovej vojny, jej príbeh priblížim nižšie. Nevzorov je viac medializovaná osobnosť ako Navaľnyj. Škandalózny reportér, v ruskej televízii zakladateľ žánru krátkych správ – celý jeho program trval 600 sekúnd. Neskôr môj kolega a poslanec Štátnej dumy. A teraz agresívny kritik Kremľa a ruskej pravoslávnej cirkvi, pričom jeho kritika je vždy satirická a urážajúca.

Zoja Kosmodemianská bola osemnásťročné dievča, ktoré popravili fašisti po tom, ako ju chytili v ich tyle počas sabotáže. Nechcem si ani predstavovať, čo jej spravili, vieme len, že nepriateľom neposkytla žiadnu informáciu. Pred popravou kričala vlastenecké heslá. Stala sa vzorom pre sovietsku mládež aj počas vojny, aj po nej. Nazývali ju aj ruskou Johankou z Arku.

Zoja Kosmodemianská. Foto: wikimedia

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.