Medzi nemeckými biskupmi sa zvýšilo napätie. Kardinál Marx otvorene obviňuje kardinála Woelkiho, že svojím správaním poškodil cirkev. Kardinál Woelki hľadá pomoc u pápeža Františka.

Kolínsky arcibiskup Rainer Maria kardinál Woelki, bezpochyby najvplyvnejší predstaviteľ konzervatívnej menšiny v Konferencii biskupov Nemecka (KBN), zváži svoje odstúpenie. Je mu vyčítané, že ututláva skúmanie prípadov sexuálneho zneužívania kňazmi vo svojej arcidiecéze. Kameň úrazu je správa, ktorú si samotný kardinál Woelki v roku 2018 objednal od právnickej firmy Westpfahl, Spilker, Wastl z Mníchova. Dňa 30. októbra kardinál prekvapivo vyhlásil, že zatiaľ nemieni zverejniť hotovú 500-stranovú správu, dôvodom má byť právo na ochranu osobnosti. Vyvolal tým búrku nevôle.

Woelki ešte v decembri poprosil Svätého Otca Františka, aby preskúmal, či došlo z jeho strany k porušeniu povinností podľa kanonického práva. Ak áno, je pripravený odstúpiť. S podporou spolubratov v nemeckom episkopáte nemôže veľmi rátať: bývalý predseda Konferencie biskupov Nemecka a mníchovský arcibiskup Reinhard kardinál Marx otvorene Woelkiho obviňuje, že svojím správaním poškodil cirkev. „Dôsledok toho, čo sa tam stalo, je pre nás všetkých mimoriadne negatívny,“ povedal Marx v nedeľu denníku Augsburger Allgemeine, „škody pre katolícku cirkev sú veľké.“

Našťastie pre kardinála Vatikán už oznámil, že neplánuje cirkevnoprávne kroky proti kardinálovi Woelkimu, podľa agentúry KNA, úrady v Ríme do Nemecka odpovedali, že kardinál podľa vtedajšieho zákona nemusel v roku 2015 nevyhnutne hlásiť prípad podozrenia zo zneužitia. Či bolo „múdre“ to nehlásiť je „iná otázka“, dodala správa. 

Kardinál Woelki (vľavo) a kardinál Marx. Foto: encyclopaedia/flickr.com

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.