Slovensko nenávratne prišlo o miliardu eur z eurofondov a časť zodpovednosti za túto nemalú stratu má niesť ministerka pre investície Remišová. S týmto tvrdením prišli europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová a národná poslankyňa Bittó Cigániková. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Ministerka ich obviňuje z vyvolávaného konfliktu, Matovič sa jej zastáva.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS a jej stranícka kolegyňa z Národnej rady Jana Bittó Cigániková na pondelkovej tlačovke uviedli, že Slovensko prišlo z eurofondov nenávratne o jednu miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFRR) realokáciu tejto sumy.

„Realokovať, teda presúvať odtiaľ, kde peniaze nemíňame, tam, kde ich potrebujeme, sme mohli len do roku 2020. Každý rok možno len určitú časť. Na rok 2020 to bola 1 miliarda eur. V momente, keď sme ju nepresunuli, sme o ňu prišli, musíme ju vrátiť. Tá je nenávratne preč, keďže sme ju nerealokovali, tak sme o ňu prišli,“ priblížila Nicholsonová.

Europoslankyňa pripomína, že v spomínanom fonde sú ešte „zabetónované“ štyri miliardy eur, ale možno ich míňať len na to, na čo je EFRR primárne určený. V praxi to podľa Nicholsonovej znamená, že Slovensko nebude vedieť minúť štyri miliardy eur, keď predošlé vlády boli za sedem rokov schopné minúť iba dve miliardy eur.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.