Po odstavení prvého bloku jadrovej elektrárne Ringhals čelí Švédsko prekvapivo vážnym problémom. Odborníci v ekologických plánoch podcenili zimu, aj výpadok energie. Pre februárové tuhé mrazy Švédom hrozí, že budú mrznúť.

Čo sa týka znižovania emisií skleníkových plynov, patrí Švédsko k európskym premiantom. Viac než polovicu elektrickej energie vyrába z veterných a vodných elektrární. Aktívne pritom za posledných sedem rokov odstavilo už štyri bloky.

V elektrárni Ringhals bol predčasne v decembri 2019 odstavený druhý blok. Ringhals mal dovtedy kapacitu pokryť až 20 percent všetkej energie vo Švédsku alebo potreby šiestich miest. V pandemickom roku malo Švédsko za cieľ pokračovať v ekologickej línii. V posledný decembrový deň bol preto odstavený aj prvý blok elektrárne.

V prevádzke tak ostal len tretí a štvrtý blok, oba majú výkon 2 186 MWe (pozn. red. megawatt elektrický, jednotka výkonu elektrického generátoru). S ich uzatváraním by sa malo začať o 20 rokov. Prvé tri bloky Ringhalsu pritom vyrábali 15 percent spotrebovanej elektriny v štáte.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.