30. december 2020, Moskva: Lekár naťahuje injekčnou striekačkou ruskú vakcínu Sputnik V. Ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť pri zabránení symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19. Foto: TASR/AP

Prečo sme neverili ruskej vakcíne? Lebo neveríme ruskej vede. A prečo neveríme ruskej vede? Lebo komunizmus. Lebo Rusi obsadili Krym.

V októbri 1957 radisti sveta, aj tí amatérski, zachytávali signál prvej umelej družice Zeme. Do vesmíru ju vyslal Sovietsky zväz a volala sa Sputnik. Pípanie Sputnika prebralo slobodný svet v čele s Amerikou a pripomenulo mu, že komunistickí Rusi (tak všetci hovorili sovietom) majú v dobýjaní vesmíru náskok.

Akosi sa to po 63 rokoch zopakovalo. V roku 2020, v roku covidu, sme veľa počúvali v médiách o vyvíjaní vakcíny, ale bolo to Rusko, ktoré koncom roka ohlásilo začiatok očkovania vlastnou vakcínou. Nazvali ju Sputnik. Som si istý, že to bol nápad niekoho, kto vedel, čo znamenalo vyslanie družice v tom roku 1957. Haló, sme tu, a zdá sa, že sme opäť prví... Niečo na ten spôsob.

Svetu to trvalo teraz trochu dlhšie ako v roku 1957, kým si to uvedomil. Možno preto, lebo vakcína nepípa. Ale teraz sa už bežne hovorí, že vakcína Sputnik je celkom v poriadku. O nič horšia ako produkt Pfizeru. Že vlastne Sputnik má jedinú chybu. Že ho na Slovensku, na rozdiel od Maďarov, nemáme. Aj by sme vraj vedeli celý národ zaočkovať za pár týždňov, ale nemáme čím.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas stretnutia v Moskve v piatok 5. februára 2020. Témou bola najmä vakcína Sputnik. Foto: TASR/AP

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.