Zamestnanci budú potrebovať negatívny test od stredy 10. februára, učitelia už od pondelka. Karanténa po styku s infikovaným alebo po príchode zo zahraničia sa predĺži na 14 dní. Od pondelka sa môžu otvoriť záhradkárstva či opravovne šatstva.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) zverejnil novú vyhlášku, ktorá upravuje opatrenia spojené s bojom proti pandémii. Účinnosť nadobudne v pondelok 8. februára.

Zmeny sa budú týkať ľudí prichádzajúcich z rizikových krajín. Takisto sa menia podmienky po strete s pozitívne testovanou osobou a úrad povolil otvorenie niektorých typov prevádzok.

Zamestnanci potrebujú od stredy negatívny test, učitelia už od pondelka

Zamestnanci škôl a školských zariadení budú potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako sedem dní od pondelka (8. februára). Ostatní zamestnanci v závislosti od stupňa varovania v danom okrese od 10. alebo 15. februára.

Zamestnanci v okresoch so stupňom varovania III a IV podľa covid automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť od 10. februára preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní, priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Zamestnanci v okresoch stupňa varovania II podľa covid automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní. V prípade okresov so stupňom varovania I postačí test nie starší ako 21 dní. V oboch prípadoch treba test od 15. februára.

Rozdelenie okresov na štyri skupiny podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 nájdete tu.

Po príchode z rizikových krajín sa predlžuje izolácia

Po príchode z rizikových krajín bude od pondelka 8. februára od 6.00 hod. po novom nutné absolvovať nie desaťdňovú, ale štrnásťdňovú izoláciu. Osoba bude po novom testovaná RT-PCR metódou nie na piaty, ale na ôsmy deň po príchode.

ÚVZ SR vysvetlil, že k predĺženiu domácej izolácie a stanoveniu neskoršieho dňa testovania pristúpili na základe odporúčaní medzinárodných zdravotníckych inštitúcií, ktoré vyhodnocovali riziká spojené s novými mutáciami koronavírusu.

Od pondelka teda bude platiť, že osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili výlučne krajiny Európskej únie, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko a nepreukážu sa negatívnym RT-PCR testom vykonaným mimo územia SR nie starším ako 72 hodín, musia ísť do domácej izolácie. V prípade Česka a Rakúska môže ísť aj o negatívny antigénový test nie starší ako 72 hodín.

V praxi to bude vyzerať tak, že osoba bude najskôr na ôsmy deň testovaná, v prípade získania negatívneho výsledku testu sa jej izolácia skončí. V prípade, že sa osoba na testovaní nezúčastnila a má bezpríznakový priebeh izolácie, tá sa jej končí po 14 dňoch.

ÚVZ SR dodal, vo všetkých prípadoch sa osoby prichádzajúce na Slovensko musia najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko zaregistrovať na webe http://korona.gov.sk/ehranica.

Otvárajú sa záhradkárstva a opravovne šatstva

Od pondelka 8. februára sa môžu otvoriť záhradkárstva či opravovne šatstva za prísnych protiepidemických opatrení, ktoré sú stanovené pre prevádzky.

V prípade povolených športových podujatí, ktoré trvajú viac ako štyri dni, sa ustanovujú podmienky takzvanej bubliny, ktorú treba dodržiavať. Hygienici tiež stanovili, že opustiť priestor počas konania podujatia bude možné iba vtedy, ak budú mať účastníci negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu nie starší ako 12 hodín.

Zároveň bude povolená aj činnosť prevádzok, ktoré poskytujú služby s cieľom zabezpečenia týchto podujatí. „Prevádzky môžu poskytovať služby výhradne pre tieto podujatia, nie pre širokú verejnosť. Ide napríklad o štadión, halu alebo plaváreň,“ doplnila Račková.

Karanténa po stretnutí s pozitívne testovaným sa predlžuje

„Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou,“ uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Lehota podľa jej slov platí aj v prípade, že výsledok testu je negatívny, a to z dôvodu, že sa u osôb ešte môžu prejaviť klinické príznaky. Povinnosť karantény sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia.

Izolácia osoby pozitívnej na ochorenie alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie, ktorá nebola ku dňu účinnosti vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.

(tasr, min)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.