Vypočuť aktuálny hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné, a k tomu urobiť výnimky podľa návrhov koaličných strán, je príliš veľké riziko. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič.

Premiér Matovič (OĽaNO) sa pritom odvoláva na predbežné výsledky pretestovania pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 zo stredy na zistenie podielu britskej mutácie nového koronavírusu na Slovensku. Nový variant vírusu sa potvrdil zatiaľ v 71 percentách preverovaných vzoriek.

"Otvorením len prvého stupňa základných škôl pôjde zároveň asi 150 000 rodičov detí do práce. Britská mutácia je výrazne agresívnejšia (nákazlivá), spôsobuje viac hospitalizácií a úmrtí. Taký výrazný podiel britskej mutácie zároveň znamená, že akékoľvek uvoľnenie bez adekvátnych ochranných/kompenzačných opatrení spôsobí nárast pozitívnych prípadov a len zhoršenie situácie," vyhlásil Matovič.

Verí, že dohoda v koalícii bude sledovať prioritne ochranu zdravia a životov, a nie percentá popularity aktérov. Premiér totiž tvrdí, že niektoré koaličné strany posledné dni "mimoriadne tlačia" na ďalšie a ďalšie výnimky. "Zaznel už aj návrh otvárať obchody," podotkol.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.