Vo verejnej diskusii je zatiaľ málo kriku pre čosi podstatné, etiku očkovacích vakcín. Debatu sťažuje aj finančná otázka a cena vakcín.

Petícia za morálne postupy v očkovaní, ktorú časť prolife prostredia smeruje veriacemu ministrovi zdravotníctva, by si minimálne v katolíckych kruhoch zaslúžila viac pozornosti a menej antivaxerských predsudkov. 

Petícia za rozlišovanie očkovacích látok si vyslúžila kritiku, alebo prinajmenšom zostala ignorovaná. Čiastočne je to prirodzené, vzhľadom na obavy z dezinformačných inštinktov ultrakonzervatívneho prostredia a z toho plynúcich postojov ohrozujúcich verejné zdravie. Obzvlášť pre ich nezanedbateľný spoločenský vplyv.

No pri hlbšom pohľade je táto kritika neoprávnená. Najmä pre ľudí, ktorí berú vážne cirkevné učenie, v ktorom zďaleka nejde len o aspekt viery. Nezabúdajme, že cirkev je aktívna a veľmi prítomná na poli lekárskej etiky, samotná sekulárna medicína dnes používa morálne štandardy bioetiky viac-menej kopírujúce cirkevné učenie – v ktorom tieto štandardy vznikli. Napokon, moderné nemocnice sú – podobne ako školstvo a univerzity – historickým vynálezom katolíckej cirkvi, nie sekulárneho štátu.  

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.