Koncom roka 2020 sa na Slovensku akoby roztrhlo vrece s návrhmi nových zákonov vo verejnom obstarávaní. Predložili ich Úrad pre verejné obstarávanie, podpredseda vlády pre legislatívu, ministerstvo spravodlivosti. Azda najväčší ohlas vyvolal práve návrh novely z dielne Holého. Ten chce zrýchliť verejné obstarávanie vyňatím menších súťaží spod zákona. Oponenti mu vyčítajú, že takéto súťaže sa budú dať zneužívať. Vo vládnej koalícii sa črtajú vážne spory.

Vylúčenie takzvaných zákaziek s nízkou hodnotou a podlimitných zákaziek z celého procesu verejných súťaží je najrozporuplnejším návrhom novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne podpredsedu vlády pre legislatívu a plánovanie Štefana Holého. Návrh spustil lavínu protiargumentov.

Čo by jeho uplatnenie znamenalo v praxi? Výber firmy na dodanie tovaru či služieb do 214-tisíc eur alebo firmy na uskutočnenie stavebných prác do 5,35 milióna eur by nemusel prejsť doterajším pomerne prísne regulovaným režimom.

Predkladateľ tejto novely v dôvodovej správe, v médiách, ako aj na tlačovej konferencii za prítomnosti a s podporou predsedu vlády Igora Matoviča, ju zdôvodňuje potrebou zrýchlenia, zefektívnenia a zjednodušenia postupu verejného obstarávania. Odborná verejnosť a niektorí členovia vládnej koalície sa však domnievajú, že zjednodušenie procesu by sa dosiahlo na úkor jeho transparentnosti a kontroly verejnosťou zo strany daňových poplatníkov, médií či mimovládnych organizácií.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.