5. februára 2021

Naši politici: Sociálne siete zašli priďaleko. Slovensko musí chrániť slobodu slova

Naši politici: Sociálne siete zašli priďaleko. Slovensko musí chrániť slobodu slovaVlajka Slovenskej republiky a v pozadí Bratislavský hrad. Foto: Martin Baumann/TASR

Proti cenzurovaniu názorov prevádzkovateľmi sociálnych sietí sa v Európe zdvíha vlna odporu. Ani slovenskí politici nie sú z novodobej formy cenzúry zväčša nadšení. Podľa niektorých sociálne siete už zašli priďaleko a je čas sa zamyslieť nad ich reguláciou.

Takzvaná kultúra vymazávania (cancel culture) názorov, s ktorými nemusí časť spoločnosti súhlasiť, sa týka najmä sociálnych sietí. Ich prevádzkovatelia hovoria o potrebe regulácie v snahe zamedziť prejavom nenávisti (hate speech), ale kritici takýchto postupov varujú pred ohrozením slobody prejavu.

Po novoročnom zablokovaní účtu v tom čase ešte amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteri upozornil americký miliardár a podnikateľ Elon Musk, že množstvo ľudí bude veľmi nespokojných s tým, že sa takzvané Big Tech korporácie stanú arbitrami slobody slova. Trumpov profil zablokovali, pretože mal porušovať pravidlá siete vyzývaním na násilné protesty.

Obmedzovanie šírenia názorov na internete, samozrejme ak neporušujú zákony, je v čase pandémie stále vypuklejší problém, ktorý štáty neprehliadajú. V Maďarsku, Poľsku či Taliansku sa časť politikov postavila proti takémuto trendu a pridali sa aj vo Švédsku, považovanom za baštu slobody slova v Európe. Debata o regulácii sociálnych sietí sa už vlani spustila na celoeurópskej úrovni.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.