Januárové udalosti v hlavnom meste USA či odstavenie kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej dáva do širšej pozornosti konšpiračnú teóriu QAnon. Čo to je, čomu jej zástancovia veria a ako to súvisí so súčasnou americkou politikou?

Do americkej Snemovne reprezentantov začiatkom januára ako novú členku zvolili republikánku Marjorie Taylor Greeneová, ktorá reprezentuje 14. okrsok štátu Georgia. Vo voľbách získala solídnych 75 percent hlasov, no v piatok Snemovňa reprezentantov rozhodla v pomere 230 ku 199 hlasov o jej vylúčení z výborov pre rozpočet a školstvo. Krok, pod ktorý sa podpísalo aj 11 republikánov, výrazne oslabí vplyv Greeneovej v snemovni.

Prečo Greeneová tak prekáža? Kongresmanka je neslávne známa za niektoré svoje vyhlásenia. Na facebooku napríklad lajkla stránku, ktorá vyzývala na to, aby demokratická predsedníčka snemovne Nancy Pelosiová dostala "guľku do hlavy". Odpovedala tiež na výzvu na obesenie exprezidenta Baracka Obamu textom: "javisko sa pripravuje". Taktiež podporovala všemožné konšpiračné teórie, hlavne jednu známu a vplyvnú s názvom QAnon.

Vznik tejto konšpiračnej teórie sa kladie približne na mesiac október v roku 2017, aj keď QAnon nadväzuje na niektoré predošlé konšpiračné teórie. Začalo to príspevkom od anonymnej osoby zvanej „Q clearance patriot“ (alebo teda QAnon) na stránke 4chan. Tento Q tvrdil, že je vysokopostaveným americkým vládnym úradníkom, ktorý má prístup k utajeným informáciám (tzv. Q clearance).

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.