3. februára 2021

Radikálne rozhodnutie českého ústavného súdu. Zmení sa volebný zákon, doplatí na to Babiš

Radikálne rozhodnutie českého ústavného súdu. Zmení sa volebný zákon, doplatí na to BabišAndrej Babiš. Zdroj: TASR/AP

Ústavný súd Českej republiky čiastočne vyhovel návrhu vyše dvoch desiatok senátorov z rôznych politických strán a zrušil časť volebného zákona. Tento bezprecedentný krok sa pritom dotkne parlamentných volieb, ktoré Čechov čakajú už na jeseň tohto roka.

Zmeny, ktoré politikom odporučil vo volebnom zákone urobiť Ústavný súd (ÚS), sa nepozdávajú premiérovi Andrejovi Babišovi, pretože práve jeho vládnu stranu ANO môžu oslabiť.

Najskôr ale k samotnému rozhodnutiu. Ústavní sudcovia napadli volebný zákon kvôli tomu, že podľa nich spôsobuje nerovnosť v zastúpení. Sústredili sa na dve oblasti. Kombináciu tzv. d´Hondtovej metódy prepočtu získaných hlasov na mandáty, ktorá zvýhodňuje väčšie strany, osobitne v kombinácii s existenciou 14 rôzne veľkých volebných krajov, ktorá veľké strany potom zvýhodňuje ešte výraznejšie.

Príklad: Opozičné strany STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS získali v minulých voľbách do snemovne niečo málo cez 27 percent hlasov, čo znamenalo 48 mandátov v snemovni. Babišovu stranu ANO volilo len niečo cez 29 percent voličov, ale strane priniesli takmer trojnásobný zisk – až 78 poslancov. A to ústavný súd považuje za volebnú nerovnosť. Zároveň zrušil kvórum pre volebné koalície, ako to poznáme aj zo Slovenska.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.