Vláda zmenila pravidlá fungovania od pondelka 8. februára. Do škôl sa vrátia deti prvého stupňa základných škôl, deti z materských škôl a posledné ročníky odborných stredných škôl.

"Sprísňujeme kritériá na prechod z čiernej zóny do bordovej zóny, sprísňujeme covid automat, aby deti mohli chodiť do škôl," povedal na tlačovke minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Sprísnenie covid automatu sa týka dvoch vecí. Prechod z prísnej čiernej zóny do mäkšej bordovej zóny na automate, bude podmienený tým, že počet hospitalizovaných na covid musí klesnúť pod 3 000 na Slovensku. Mení sa aj vyhodnotenie sedemdňového priemeru a výška reprodukčného čísla, podrobnosti ale minister neoznámil. Potvrdil ale, že krajina naďalej zostáva v čiernej zóne. Po novom už minister zdravotníctva nebude mať hodnotiace tlačovky v piatok, ale v utorok. Na uvoľňovanie sa bude čakať až trinásť dní od utorka, keď bude ohlásená zmena.

Minister Krajčí tiež oznámil, že v červenej fáze by sa mali školy otvárať rýchlejšie, má to umožniť časté testovanie detí a rodičov, podrobnosti budú doplnené na samostatnej tlačovke ministra školstva. Slovensko podľa neho niekoľko ďalších týždňov zostane v čiernej zóne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.