Podľa expertov zo Spojeného kráľovstva si takzvaný britský kmeň koronavírusu SARS-Cov-2 vyvinul ďalšiu mutáciu, ktorú doposiaľ zaznamenali iba v Juhoafrickej republike a Brazílii. Panujú pritom obavy, že by táto mutácia mohla nasledovať britskú formu covidu a získať schopnosť obísť imunitný systém.

Ďalší vývoj nových mutácii budí veľkú pozornosť. Jeden z pandemických poradcov britskej vlády profesor Callum Sample uviedol, že britský kmeň koronavírusu SARS-Cov-2, ktorý bol prvýkrát odhalený v Kente, si spontánne vyvinul ďalšiu mutáciu označenú ako E484K. Tú doposiaľ objavili iba v brazílskej a juhoafrickej forme koronavírusu.

Inak povedané, mohlo by to znamenať, že sa koronavírus v odlišných variantoch vyvíja rovnakým smerom – tak, aby mohol oklamať imunitný systém.

Firmy testujú svoje vakcíny na nové mutácie, jedna z vakcín - Moderna - vykazuje podľa predbežných výsledkov až šesťnásobne horšie výsledky pri juhoafrickej mutácii, ako pri pôvodnom čínskom víruse. Znamená to, že účinnosť vakcíny tým môže byť výrazne znížená.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.