Počet ľudí, ktorým doposiaľ vyšiel pozitívny test na vírus SARS-Cov-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19 v susednej Českej republike pomaly ale isto atakuje hranicu jedného milióna. V nemocniciach je aktuálne vyše 5 300 ľudí s týmto ochorením a tých, ktorí sa vyliečili či ešte len vyliečia, plánuje vláda sledovať, aby im mohla byť poskytnutá lekárska starostlivosť s prípadnými pretrvávajúcimi zdravotnými problémami.

Po vyliečení sa z ochorenia COVID-19 majú niektorí pacienti pretrvávajúce následky nového ochorenia v podobe dlhodobejších zdravotných komplikácií. Najčastejšie ide o problémy s dýchaním. Aj preto vzniká v Česku register pacientov, ktorí prekonali tento druh koronavírusu.

Predsedníčka Českej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Martina Vašáková pre portál Lidovky.cz uviedla, že účelom registra je zaviesť pre covidových pacientov v krajine povinnú dispenzarizáciu, teda sústavnú odbornú starostlivosť. Má ísť o tých, ktorí trpia takzvaných postcovidovým syndrómom alebo inými zdravotnými komplikáciami po prekonaní ochorenia.

Vašáková netají, že lekári v podstate rátajú s tým, že k premoreniu populácie, ktorému chcela vláda za každú cenu zabrániť, dôjde a bude tým pádom aj množstvo ľudí, ktorí budú mať po vyliečení sa naďalej isté zdravotné problémy. Bude potrebné, aby sa zdravotníctvo postaralo práve o týchto ľudí a poskytlo im dostatočnú starostlivosť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.