Z Inštitútu vzdelávacej politiky na začiatku februára odchádzajú štyria členovia. Jeho exriaditeľ vedenie ministerstva školstva obviňuje z ignorovania expertíz a snáh o marenie zverejňovania svojich analýz.

Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) je analytický útvar na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠ). Vznikol v roku 2013 ešte za ministra Dušana Čaploviča zo Smeru. IVP vypracováva analýzy, prognózy a podieľa sa na príprave vzdelávacej politiky.

Predchádzajúca ministerka Martina Lubyová (SNS) IVP v januári 2018 zrušila. Ako dôvod uviedla šetrenie financií. Rozhodnutie prišlo nečakane po vianočných sviatkoch, čo si vyžiadalo nesúhlasné reakcie. Navyše bolo v rozpore s programovým vyhlásením vlády, podľa ktorého mali analytické útvary na ministerstvách pribúdať.

Zrušenie IVP svojho času najhlasnejšie kritizovala opozícia, médiá a odborná spoločnosť. Lubyová týmto rozhodnutím podľa nich ukázala, že o reformu školstva nemá najmenší záujem. Od apríla 2018 sa činnosť IVP opäť obnovila, akurát pod iným názvom. Samostatný analytický útvar dostal názov Odbor analýz vzdelávacej politiky a jeho riaditeľom sa stal senior analytik Michal Rehúš.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.