Kollár: Nebudeme za ďalšie celoplošné testovanie, mal by byť tomu koniec

Boris Kollár brífing po poslaneckom grémiu Boris Kollár. Foto: Martin Baumann/TASR

Koaličné hnutie Sme rodina je za to, aby bol od 8. februára spustený COVID-automat. „Nebudeme za ďalšie celoplošné testovanie, mal by byť tomu koniec,“ uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Súhlasí s tým aj líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Kollár (Sme rodina) poznamenal, že COVID-automat vytvorili odborníci a jeho výhodou je predvídateľnosť otvárania a zatvárania krajiny i jednotlivých typov prevádzok. „Budem vplývať na kolegov vo vláde, aby celú energiu presmerovali z neustáleho testovania k očkovaniu,“ zdôraznil s tým, že je dôležité očkovať čo najrýchlejším tempom.

Za veľkú chybu považuje, že sa nezačali očkovať najskôr najstarší a chronicky chorí pacienti. Obaja sa zhodli, že ak by Európska únia schválila vakcíny z Ruska alebo z Číny, SR by ich mala použiť.

Nepresné informovanie

Parametre COVID-automatu by mali podľa Kollára meniť len odborníci a nie politici. „Nedovolím, aby to bolo z večera do rána. Ľudia to musia vedieť v dostatočnom predstihu. Nie je mysliteľné, aby sa z večera do rána niečo zatvorilo alebo otvorilo,“ doplnil šéf slovenského parlamentu.

Pellegrini si myslí, že celoplošný skríning sprevádza viacero zlyhaní. „Je to veľmi nepríjemné, lebo sa to deje v období, keď denne podľahne COVID-u veľa ľudí a je veľké množstvo hospitalizovaných,“ spresnil s tým, že chaotické vyjadrenia predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) prispievajú k strate dôvery medzi verejnosťou, ale aj medzi samosprávami. Vyhlásil, že testovať sa má cielene a nie celoplošne.

Nepresné informovanie o výsledkoch prvého kola celoplošného skríningu by sa podľa Kollára už nemalo opakovať. Zo svojej pozície však nevie povedať, kde sa stala chyba. „Som rád, že sa to vysvetlilo a Bratislava nezažíva ďalšie kolo nácvikov,“ doplnil.

Kollár: Vláda môže rozdať len to, čo sa dá

Predseda parlamentu uviedol, že predlžovaním núdzového stavu a sprísňovaním lockdownu robí Slovensko tie isté kroky ako celá západná Európa. V prípade potreby Sme rodina podporí predĺženie núdzového stavu a sprísnenie opatrení. „Keď povedia odborníci, že je to nutné, tak sa nebudem hádzať o zem,“ podotkol.

„Nesúhlasili sme s predlžovaním núdzového stavu formou, že to najskôr vláda rozhodne a 20 dní má na to, aby sa spätne prišla spýtať parlamentu, či tak môže urobiť. Je to fraška,“ podotkol Pellegrini. Súhlasí, že lockdown je riešením v boji s pandémiou. „Mrzí ma, že SR spolu s Rumunskom poskytuje svojim podnikateľom, ekonomike a občanom jednu z najnižších pomocí v Európe,“ zdôraznil. Upozornil, že hovoriť preto o ďalšom lockdowne spôsobuje ľuďom strach, či si dokážu udržať pracovné miesta a životný štandard.

„Vláda môže rozdať len to, čo sa dá,“ reagoval Kollár s tým, že pandemická pomoc je v SR rýchla, čoho výsledkom má byť relatívne nízka miera nezamestnanosti.

Nejasno v šéfovi špeciálnej prokuratúry

Kollár a Pellegrini zároveň uviedli, že ich politické subjekty zatiaľ nemajú jasno v podpore kandidáta na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Sme rodina si chce počkať na verejné vypočutie kandidátov. „Musím povedať, že nech sa stane špeciálnym prokurátorom ktorýkoľvek zo štyroch kandidátov, hnutiu Sme rodina to bude úplne jedno, lebo každý má vysoké kvality,“ zdôraznil Kollár v relácii.

„My sme svoj názor nezmenili od začiatku, keď sme povedali, že nesúhlasíme, aby sa generálnym alebo špeciálnym prokurátorom mal stať neprokurátor,“ podotkol Pellegrini. Strana preto nesúhlasí s kandidatúrou Daniela Lipšica. Či získa dôveru Hlasu-SD jeden z trojice Ján Šanta, Peter Kysel a Vasiľ Špirko, Pellegrini ešte nevedel povedať.

Lipšic a jeho previerka

Každý z kandidátov na šéfa ÚŠP musí mať bezpečnostnú previerku. Lipšic ju podľa medializovaných informácií získal na základe žiadosti ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). „Pokiaľ by to bolo kvôli pozícii špeciálneho prokurátora, tak by som s tým nesúhlasil,“ zdôraznil Kollár. Uviedol, že Krajniak v lete požiadal Lipšica o právne služby a z toho dôvodu požiadal Národný bezpečnostný úrad o previerku. Vtedy ešte podľa Kollára nebolo zrejmé, že bude v tomto čase uvoľnené miesto šéfa ÚŠP.

„Pravdepodobne mu pán Krajniak spravil kamarátsku službu,“ zareagoval Pellegrini s tým, že Lipšic by nemal na túto pozíciu kandidovať už len z dôvodu jeho niekdajšieho politického pôsobenia.

Kollár považuje za chybu, že hoci sa môže o pozíciu špeciálneho prokurátora uchádzať aj neprokurátor, zákon tomuto uchádzačovi nedovoľuje požiadať o bezpečnostnú previerku. Volá preto po jeho novelizácii.

(tasr, ste)


Ďalšie články