Svetové médiá obvinili židovský štát, že odmieta podať vakcínu proti koronavírusu Palestínčanom, hoci skutočnosť tomu odporuje. Naopak, situácia v Libanone zostáva nepovšimnutá.

Hoci niektoré medzinárodné médiá a ľudskoprávne organizácie krivo obvinili Izrael, že na Západnom brehu a v Gaze odmieta očkovať Palestínčanov proti ochoreniu COVID-19, nikto zjavne nevenuje pozornosť tomu, čo sa deje v Libanone, arabskej krajine, v ktorej dlhodobo žijú stovky tisíc Palestínčanov, Sýrčanov a ďalších Arabov.

Po prvé: v dočasnej izraelsko-palestínskej dohode z roku 1995 sa uvádza, že „právomoci a zodpovednosť v oblasti zdravotníctva na Západnom brehu a v pásme Gazy sa prevádzajú na palestínsku stranu“.

Podľa tejto dohody „bude palestínska strana naďalej uplatňovať súčasné štandardy očkovania Palestínčanov, bude ich rozvíjať v súlade s medzinárodne prijatými normami a bude pokračovať v očkovaní [palestínskeho] obyvateľstva“.

Po druhé: Palestínčania uviedli, že odmietli prijať očkovacie látky od Izraela a že palestínska vláda sa usilovala získať dávky od Svetovej zdravotníckej organizácie a od spoločností z celého sveta.

Po tretie: Izrael napriek palestínskemu odmietnutiu nedávno pripustil, že Palestínčanom podal 100 dávok vakcín a ďalšie dodá čoskoro.

Po štvrté: palestínska vláda oznámila, že za posledné týždne podpísala zmluvy o nákupe vakcín od štyroch rôznych spoločností.

Po piate: Izrael nedávno Palestínčanom pomohol dodať 5 000 dávok ruskej vakcíny Sputnik. Palestínčania si ich chceli doviezť sami a vďaka tomu to mohli urobiť jednoduchšie.

Po šieste: Izrael vakcíny v skutočnosti Palestínčanom podáva – tým, ktorí žijú vo východnom Jeruzaleme, a tiež tým, ktorí ako vlastníci izraelského občianskeho preukazu majú prístup k rovnakému systému zdravotnej starostlivosti ako všetci izraelskí občania. (Väčšina Palestínčanov z východného Jeruzalema sú obyvateľmi Izraela, ale nie jeho občanmi.)

Žiadne tieto skutočnosti nedokážu presvedčiť protiizraelských novinárov a organizácie po celom svete, že za dodávky vakcín pre Palestínčanov zo Západného brehu a z Gazy je zodpovedná palestínska vláda, nie Izrael.

Ľudia, ktorí neznášajú Izrael, vyťahujú tému očkovania nie preto, že by im záležalo na Palestínčanoch. Snažia sa len o to, aby sa Izraelu pripisovala zodpovednosť za utrpenie Palestínčanov, ktorú ako obvykle spôsobujú ich vlastní lídri.

Palestínski lídri mali množstvo času požiadať Izrael, aby im pomohol získať vakcíny. No namiesto toho v máji 2020 oznámili, že sa na protest proti politike izraelskej vlády v oblasti osídľovania rozhodli prerušiť všetky vzťahy s Izraelom. Koncom roka 2020 toto rozhodnutie zmenili a vzťahy s Izraelom sa rozhodli obnoviť. Stratili tým drahocenný čas, ktorý mohli využiť na získavanie vakcín pre svojich ľudí.

Už sa niekto z neprajníkov Izraela skúsil opýtať palestínskej vlády, prečo bola v získavaní vakcín taká pomalá? Naozaj očakávajú, že Izrael vyšle svojich vojakov do nemocníc na Západnom brehu a v pásme Gazy, aby Palestínčanom násilím podávali vakcíny?

Zatiaľ čo v medzinárodných médiách a na iných fórach prebieha diskusia o údajnej izraelskej zodpovednosti za očkovanie Palestínčanov, ktorí nie sú (a ani sa nechcú stať) izraelskými občanmi, neprajníci Izraela zjavne nezachytili kontroverziu, ku ktorej v posledných dňoch došlo v Libanone.

Libanonskí občania spustili internetovú kampaň, aby mali právo byť očkovaní prednostne pred všetkými cudzincami žijúcimi v ich krajine. Pojem „cudzinec“ sa týka hlavne stoviek tisíc Palestínčanov, ktorí žijú v Libanone.

Kampaň, ktorú Palestínčania a ďalší odsudzujú ako „rasistickú“ a „diskriminačnú“, očividne nepritiahla pozornosť všetkých tých jednotlivcov a organizácií, ktorí falošne obviňujú Izrael. Táto rasistická kampaň ich nezaujíma, pretože Arabov (Palestínčanov) diskriminuje arabská krajina, a nie Izrael.

Hashtag na Twitteri s názvom „Vakcína najprv pre Libanončanov“ si od Arabov vyslúžil zmiešané reakcie.

„Libanonská vládna strana lobuje proti očkovaniu ne-Libanončanov v Libanone,“ napísal Wael Kaafarani. „Svetová zdravotnícka organizácia by si to mala uvedomiť a presmerovať svoju podporu na mimovládne organizácie ako Červený kríž v Libanone.“

Užívateľka Twitteru Hani napísala: „Je veľmi zábavné, ako Libanončania cestujú za očkovaním do Dubaja a tí, čo žijú v zahraničí, dostávajú vakcínu kdekoľvek sa nachádzajú, ale chcú ju odoprieť všetkým v ich krajine, ktorí majú inú národnosť.“

Marianne Hassounová, ktorá odsúdila výzvu na prednostné očkovanie Libanončanov, uviedla: „Tento hashtag je stelesnením malichernosti a rasizmu.“

Na obranu kampane sa postavilo niekoľko Libanončanov. „My Libanončania máme plné právo byť zaočkovaní skôr než akýkoľvek cudzinec,“ napísal Amin Tohme. „To nie je rasizmus, volá sa to patriotizmus.“

Ďalší, ktorý sa nazval „libanonský lojalista“, uviedol: „Toto nie je rasizmus, ale jednoduchá logika. Ako libanonský daňový poplatník mám plné právo dostať vakcínu, za ktorú si platím, skôr než akýkoľvek cudzinec v Libanone. Vakcínu sem priniesli moje peniaze, libanonské peniaze. Nie peniaze zo zahraničia.“

Demokratické fórum palestínskych novinárov v Libanone uviedlo, že je „prekvapené“ výzvami obmedziť vakcíny pre libanonských občanov. „Takéto žiadosti pochádzajú iba od neznášanlivých ľudí, ktorí nechápu ničomu z oblasti zdravotníckych stratégií prijatých na potlačenie pandémie koronavírusu… Tento rasizmus poškodzuje obraz a povesť Libanonu.“

Kampaň neprekvapuje tých, ktorí poznajú libanonskú diskriminačnú politiku a zákony proti Palestínčanom.

Podľa Agentúry OSN pre pomoc a prácu pre palestínskych utečencov (UNRWA) sa pri Palestínčanoch v Libanone nedodržiavajú viaceré dôležité práva. Palestínčania napríklad nemôžu pracovať až v 39 profesiách a nemôžu vlastniť majetok (nehnuteľnosť). Palestínski utečenci, ktorí sú v Libanone úradne považovaní za „cudzincov“, nemôžu získať libanonské občianstvo. Čelia tiež obmedzeniam v prístupe k základným službám, ako sú vzdelávanie a zdravotná starostlivosť.

Tí, ktorí teraz útočia na Izrael pre jeho domnelú zodpovednosť za očkovanie Palestínčanov žijúcich na území pod palestínskou samosprávou na Západnom brehu či pod správou Hamasu v pásme Gazy, sa nestarajú o Palestínčanov žijúcich v Libanone. Nezaujímajú ich libanonské výzvy na nepodávanie vakcín „cudzincom“, medzi ktorých patria aj Palestínčania a Sýrčania.

Izrael v skutočnosti zaočkoval viac Palestínčanov než akákoľvek arabská krajina. Pre informáciu, tisícky Palestínčanov z východného Jeruzalema, ako aj arabskí občania Izraela, ktorých veľká časť medzinárodného spoločenstva nazýva Palestínčanmi, boli v uplynulých týždňoch zaočkovaní.

Tí istí jednotlivci a organizácie, ktorí útočia na Izrael, označujú arabských občanov a obyvateľov východného Jeruzalema za Palestínčanov. Keďže desiatky tisíc arabských Izraelčanov a obyvateľov východného Jeruzalema boli bez problémov zaočkovaní, znamená to, že Izrael je v skutočnosti jedinou krajinou, ktorá Palestínčanom vakcínu doposiaľ podala.

Vláda palestínskej samosprávy, ktorá má vlastný systém zdravotnej starostlivosti, dodnes nezaočkovala žiadneho svojho obyvateľa na Západnom brehu. Ani Hamas, ktorý má tiež vlastný zdravotnícky systém, nezaočkoval nikoho v pásme Gazy.

Je zrejmé, že palestínska samospráva a Hamas sa zamestnávajú inými záležitosťami (napríklad podnecovaním a vykonávaním teroristických útokov na Izraelčanov, ako aj platením rodinám teroristov za krvavé činy ich príbuzných) a nie efektívnym riešením zdravotnej starostlivosti svojich obyvateľov. Iba sedia a čakajú, kým im medzinárodné spoločenstvo daruje vakcíny namiesto toho, aby sa vážne usilovali o ich nákup.

Pripájajú sa k protiizraelským novinárom a organizáciám a ignorujú medicínsky apartheid, ktorému čelia Palestínčania v arabskom Libanone.

Pôvodný text Arab Medical Apartheid – Where Is the Outrage? bol zverejnený 28. januára 2021. Uverejnené v spolupráci s Gatestone Institute, preložil Lukáš Obšitník.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.