Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová sa stala víťazkou prvého superobrovského slalomu v Garmisch-Partenkirchene. Druhá skončila Nórka Kajsa Vickhoff Lieová, ktorá zaostala za víťazkou o 68 stotín sekundy.

Pódium doplnila Kanaďanka Marie-Michele Gagnonová, ktorej strata za víťaznou Švajčiarkou bola 0,93 sekundy. Petra Vlhová skončila v úvodnom super-G na delenom 10. mieste so stratou 1,27 sekundy. Sobotným víťazstvom sa Gutová-Behramiová posunula na druhú priečku v súťaži o veľký krištáľový glóbus. Na čele bodovacej súťaže je stále naša Petra Vlhová, ale jej náskok sa znižuje. Pred Švajčiarkou má Vlhová aktuálne náskok 62 bodov.

Zo Švajčiarskej Crans Montany sa ženská lyžiarska špička presunula do známeho nemeckého strediska Garmisch-Partenkirchen. Na slávnej zjazdovke Kandahar sa organizátori počas víkendu rozhodli pre dva superobrovské slalomy. Pôvodne bol na pláne zjazd, ktorý sa mal ísť dnes, ten však museli organizátori zrušiť. Lyžiarky totiž nemohli absolvovať ani jeden povinný tréning, dôvodom bolo veľmi zlé počasie a nevhodné poveternostné podmienky na trati zjazdu.

Hlavnou favoritkou pretekov bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorá sa v tejto sezóne radovala už z dvoch víťazstiev v super-G. Jej forma má vzrastajúcu tendenciu a vyšplhala sa už na 3. priečku v boji o veľký krištáľový glóbus. Pred svetovým šampionátom v Taliansku má veľkú šancu na medailu. Veľkú šancu na dobrý výsledok mala pred pretekmi aj výborná Sofia Goggiaová.

Petra Vlhová si po poslednom vypadnutí v super-G chcela napraviť reputáciu. Minulý rok obsadila v nemeckom stredisku v super-G výborné 8. miesto. Jej hlavná súperka v boji o veľký krištáľový glóbus Michelle Gisinová sa rozhodla preteky v Garmisch-Partenkirchene vynechať. Ako dôvod uviedla prípravu na svetový šampionát, ktorý štartuje už 8. februára.

Neomylná Švajčiarka

Organizátorom dala vychýrená trať Kandahar pred štartom veľmi zabrať. Nepriaznivé počasie a vytrvalý dážď počas noci sťažili podmienky. Najrýchlejšiu jazdu sobotňajšieho superobrovského slalomu predviedla Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Podľa očakávania nedala svojim súperkám žiadnu šancu a právom jej patrí červený dres pre najlepšiu lyžiarku disciplíny. V posledných pretekoch volí na trati ideálnu stopu a v technických pasážach trate býva neomylná. Pre Gutovú-Behramiovú to bolo tretie víťazstvo v prebiehajúcej sezóne a celkovo 29. triumf vo svetovom pohári. Na druhom mieste skončila Nórka Kajsa Vickhoff Lieová, ktorá zaostala za víťazkou o 68 stotín sekundy. Tretie miesto prekvapivo získala Marie-Michele Gagnonová. Kanaďanka zaostala za víťaznou Švajčiarkou 93 stotín sekundy.

„Bolo ťažké odhadnúť, ako bude vyzerať sneh. Nešlo sa jednoducho a nemala som ani najlepší pocit, len som chcela pustiť lyže a vyšlo to. V športe sa situácia môže zmeniť veľmi rýchlo. Len pred niekoľkými mesiacmi ľudia rozoberali, či ešte môžem zvíťaziť v nejakých pretekoch, teraz hovoria o boji o veľký glóbus. Dúfam, že budem pokračovať v takýchto výsledkoch,“ povedala Gutová-Behramiová podľa portálu laola1.at.

Lara Gutová-Behramiová bude na blížiacich sa majstrovstvách sveta veľkou ašpirantkou na medailu. Foto:TASR/AP

Petra Vlhová skončila v prvom víkendovom superobrovskom slalome v Garmisch-Partekirchene na delenom 10. mieste. Úvodnú pasáž trate zvládla slovenská lyžiarka solídne a medzičas ukazoval priebežné štvrté miesto. Neskôr však urobila menšiu chybu, ktorá ju mohla stáť aj vypadnutie. Kritický okamih však zvládla s chladnou hlavou. Vlhová si udržala vedúcu pozíciu vo svetovom pohári, ale Michelle Gisinovú na druhom mieste vystriedala krajanka Gutová-Behramiová. Vlhovej sa zmenšil náskok na 62 bodov.

Jazda Petry Vlhovej.

Už zajtra je na programe v nemeckom Garmisch-Partenkirchene ďalší superobrovský slalom a Petra Vlhová bude opäť bojovať o body. Štart je naplánovaný na 11. hodinu, priamy prenos možno sledovať na RTVS.