V Česku sa vedú diskusie o prekonaní pandémie, v ktorých sa hovorí o meraní protilátok u ľudí, očkovaní iba rizikových skupín, nadobúdaní prirodzenej imunity proti ochoreniu COVID.

Európa vrátane Česka sa potáca v tretej vlne uzatvorenej ekonomiky pre šírenie čínskeho koronavírusu. Za cestu z pasce ničivých izolácií a uzatvárania spoločnosti sa považuje vakcína. Vyspelý svet sa predháňa v tom, kto rýchlejšie zaočkuje takú veľkú časť spoločnosti, aby prestalo hroziť riziko zrútenia zdravotného systému a aby sa ľudia mohli vrátiť k normálnemu životu bez obmedzenia. Krajiny Európskej únie zaostávajú v očkovaní za Izraelom, USA, Britániou. Česko zaostáva za väčšinou krajín Európskej únie. Kto musí byť zaočkovaný, aby sme sa mohli vrátiť k životu bez obmedzenia? Koľko je takých ľudí? Dokedy ich zvládneme zaočkovať? To sú základné otázky, ktoré rozhodnú, kedy začneme žiť ako pred zatváraním ekonomiky a spoločnosti.

Odpovede na ne hľadali v Salóne týždenníka Echo imunológ Karel Drbal z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej, Zdeněk Hostomský, riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR a bývalý riaditeľ výskumu rakoviny vo firme Pfizer, imunológ Vojtěch Thon z centra RECETOX Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity a AKIMED v Brne, a infektológ Ladislav Machala z 3. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a nemocnice Bulovka.

Kto musí byť zaočkovaný, aby sa dalo všetko otvoriť? Koľko je to ľudí?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.