Prezident Putin s Arkadijom Rotenbergom pri otvorení mostu na Krym v roku 2018. Foto: wikimedia

Akú moc majú v Kremli vplyvové skupiny, akú priatelia Putina a kto sú mocnenci. O postavení a moci týchto skupín na politiku štátu píše Vasil Lipitsky.

Zrejme každý čitateľ tohto článku už počul, že Rusko je autokracia a vládne tam tvrdou rukou prezident Vladimir Putin. Témou tohto článku je, že to nie je celá pravda.

Rusko je po formálnej stránke prezidentský režim so širokými – skoro maximálne možnými – právomocami hlavy štátu. Z dobre informovaných zdrojov však vieme, že Putin v poslednej dobe ustúpil od bežných štátnych záležitostí a venuje sa predovšetkým stratégii a geopolitike. Má to viacero dôsledkov, okrem iného aj to, že jeho podriadení majú možnosť konať a rozhodovať nezávisle na ňom. Pričom prezident len málokedy zasahuje do ich činnosti. Do istej miery to vytvára chaotickú situáciu v riadení štátu, čoho sme posledné týždne a mesiace svedkami.

Kremeľské zvony. Foto: berto/flickr.com

Autori konšpiračných teórií to samozrejme nechcú priznať, vo všetkom hľadajú zákulisné schémy a mechanizmy. Tie podľa nich určujú reálnu politiku, za ktorou, ako si myslia, je nejaký tajný premyslený plán.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.