Predseda vlády Igor Matovič kritizoval na sociálnej sieti biochemika a riaditeľa spoločnosti MultiplexDX Pavla Čekana. Obvinil ho zo zavádzania týkajúceho sa plošného testovania v anglickom meste Liverpool s tým, že šíri bludy. Je nefér, že ako vedec musím dokazovať, že to myslím dobre, odkázal Čekan.

Vo svojom príspevku zo 4. novembra biochemik Pavol Čekan vysvetľoval, ako k plošnému testovaniu pristúpia v anglickom meste Liverpool a akým spôsobom sa to líši od Slovenska – pričom by sme si v niečom mohli od nich vziať príklad.

Zatiaľ čo na Slovensku prebehlo plošné testovanie pomocou antigénových testov, ktoré nemajú vždy perfektnú spoľahlivosť, v Anglicku sa okrem antigénových testov rozhodli použiť aj PCR testy a metódu LAMP, čo je vynovenejšia PCR metóda. Výsledky testov vedia zároveň porovnať medzi sebou a tým dokážu získať oveľa lepšie dáta, ako aj identifikovať nakazených.

Svoje informácie Čekan čerpal z váženého medicínskeho portálu BMJ (British Medical Journal), ktorý hovorí o detailoch plošného testovania v Liverpoole. V príspevku sa tiež venuje otázke, kto u nás vyrába aký typ testov a možnostiam vzájomného overenia ich výsledkov (validácie).

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.