Známy seriál Vikingovia dostane pokračovanie. Vysielaný bude na Netflixe a nesie názov Vikingovia: Valhalla. Obsadenie postáv bolo ohlásené len nedávno, no seriál si už stihol získať vlnu kritiky. Jedného z historických nórskych vládcov totiž bude hrať černoška.

Pokračovanie známeho seriálu Vikingovia s názvom Vikingovia: Valhalla bude vysielať exkluzívne americká spoločnosť Netflix. Seriál sa bude odohrávať v 11. storočí, sto rokov po konci Vikingov a zobrazovať má viaceré známe postavy severskej histórie.

Jednou z nich je aj Jarl Haakon, známy aj ako Haakon Sigurdsson, ktorý prakticky vládol Nórsku v rokoch 975 až 995. Bol výrazným stúpencom severského pohanstva a odmietol vnútenie kresťanstva dánskym kráľom Haraldom Modrozubom.  

V spomínanom seriáli si Haakona Sigurdssona zahrá speváčka a herečka Caroline Hendersonová. Na stránke Netflixu je jej postava opísaná nasledovne: „Veľká bojovníčka a tolerantná vodkyňa, Haakon vládne Kattegatu pevnou rukou. Aj keď je pohanka, zvláda udržať Kattegat otvoreným mestom pre všetky viery v týchto ťažkých časoch.“

Tolerantný?

Kritika na sociálnych sieťach na seba nenechala dlho čakať. Vymieňanie rás či pohlaví historických postáv sa totiž u širokej populácie často nestretáva s veľkou podporou. Mnoho ľudí to považuje za prekrúcanie histórie, najmä keď sa Vikingovia titulujú ako historický dramatický seriál.

K tejto hereckej voľbe sa na sociálnej sieti vyjadril aj známy slovenský spisovateľ Juraj Červenák. „Milujem svet plný diverzity a slobody, ale tento vlak akosi neviem chytiť. A možno ani nechcem,“ komentoval rozhodnutie o obsadení postavy Haakona Sigurdssona.

Prekrútené sú aj predstavy o tolerantnom vodcovi (v prípade Netflixu vodkyni). Sigurdsson bol zatvrdený pohan a zrušil svoju alianciu s Dánskom práve pre otázku christianizácie Nórska. V historických textoch sa taktiež spomína Haakonova záľuba v znásilňovaní žien – nezáležalo, či pochádzali z urodzených rodov alebo z poddaných. Táto jeho kratochvíľa mu narobila mnoho nepriateľov medzi nórskou šľachtou, ktorou bol nakoniec aj zvrhnutý.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.