29. januára 2021

OSN chce akčný plán na ochranu náboženských miest

OSN chce akčný plán na ochranu náboženských miestIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Svetová konferencia má mobilizovať „politickú podporu“ pre akčný plán Organizácie Spojených národov (OSN) na ochranu náboženských miest. Očakáva sa, že čoskoro pozvú náboženských lídrov, ako aj „organizácie s náboženskou inšpiráciou“, politikov či členov občianskej spoločnosti a tlače, aby sa pripojili k tejto iniciatíve členských štátov a rôznych subjektov OSN.

Zatiaľ nebol stanovený žiadny dátum, ale generálny tajomník organizácie Antonio Guterres už je pozvaný, aby cez Valné zhromaždenie OSN zvolal túto svetovú konferenciu. Jej členovia už minulý týždeň rezolúciu v tomto zmysle prijali. Saudská Arábia prostredníctvom svojho veľvyslanca predstavila tento text pripomínajúc, že „náboženské miesta sú rodiskom pokoja a predstavujú históriu, sociálne tkanivo jednotlivcov.“ „Aká to len bola bolesť, keď sme videli, že tieto náboženské miesta ohrozovali či ničili, či už šlo o moslimské mešity, kresťanské kostoly, židovské synagógy, alebo chrámy sikhov či hinduistov,“ dodal Abdallah al-Mouallimi.

Jednohlasné odsúdenie

V súčasnosti má 20 % objektov zapísaných na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO náboženský alebo duchovný charakter. Tieto miesta sú dnes „čoraz častejšie“ terčom útokov teroristov, milícií konajúcich nezákonne, ale aj „štátnych aktérov“, a to „v situáciách konfliktu, ale aj v mieri,“ zdôrazňuje komuniké OSN k 50. zasadnutiu zhromaždenia.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.