8. februára 2021

Zakladateľ Slow Food sa nadchol pápežom Františkom

Zakladateľ Slow Food sa nadchol pápežom FrantiškomZakladateľ Slow Food Carlo Petrini. Foto: Vaticannews.va

Zbožný agnostik Carlo Petrini vyzdvihuje nový humanizmus pápežovej encykliky Laudato si‘.

Myšlienka integrálnej ekológie, ktorá vidí spojenie medzi utrpením životného prostredia a utrpením ľudstva, je „veľkou a mimoriadnou reflexiou, ktorú pápež František prináša svetu“ s encyklikou Laudato si‘. Takto to vidí Carlo Petrini, zakladateľ ekogastronómie (slow food; ako opak fast food, pozn. prekl.), medzinárodnej siete Terra Madre (Matka Zem) a – s biskupom Domenicom Pompilim – zakladateľ komunít Laudato si‘. Hovorí, že nastal čas ísť za hranice paradigmy „zisku nadovšetko“, aby sme začali „myslieť na dobrá, ktoré sú spoločné a týkajú sa vzťahov“.

Pápež František ho definoval ako „zbožného agnostika“, pretože bol pohnutý vznešeným postojom: „zbožnosťou voči prírode“. Je bývalý komunista, ktorý tým, ktorí sa ho pýtajú, či by jedného dňa mohol uvažovať o svojej konverzii, odpovedá: „Prozreteľnosti nikdy nestavajte obmedzenia.“ Neskrýva, že encyklika Laudato si‘ od najvyššieho pontifexa ho úplne „dostala“. Toto je Carlo Petrini, zakladateľ ekogastronómie, Slow Food, medzinárodnej neziskovej asociácie, ktorá sa od roku 1986 angažuje v obnove pravej hodnoty potravín s ohľadom na tých, ktorí ich vyrábajú, a v súlade s prostredím a ekosystémami.

Pre portál Vatican News Carlo Petrini vysvetľuje svoje prepojenie s encyklikou a starostlivosti o spoločný domov: je to dokument, ktorý „zásadne mení ekologický prístup“. „Toto nie je environmentálna encyklika, ale globálna sociálna encyklika. Myšlienka integrálnej ekológie, ktorá silne vníma súvislosti medzi utrpením životného prostredia a utrpením ľudstva, je veľkou a mimoriadnou reflexiou, ktorú pápež František odovzdáva svetu,“ uvádza autor knihy Terra Futura (Zem budúcnosti), ktorá vyšla minulý rok.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.