Školy by mali byť otvorené pre deti do 12 rokov, hovorí virológ a šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield.

Školy zostávajú na Slovensku naďalej, oznámili to dnes ministri Krajčí a Gröhling. V Spojených štátoch je situácia iná, a opačný prístup presadzujú práve tamojší epidemiológovia, ich odporúčania naopak brzdia politici. Podľa americkej odbornej komunity školy nie sú epicentrom nákazy pre mladšie deti, a mali by preto zostať otvorené.

V USA je situácia špecifická hneď z viacerých dôvodov. V Amerike je oproti Slovensku jednak vyššia smrtnosť populácie, o to viac je prekvapivý opačný prístup k školám. Navyše, kvôli federálnemu modelu a značným rozdielom medzi súkromnými a verejnými školami, sú v niektorých štátoch tie súkromné otvorené, zatiaľ čo štátne školy sú zavreté. Dôvodov je viacero, okrem iného aj prístup školských odborov, ktoré otvorenie verejných škôl blokujú.

Pozoruhodný vklad do tejto diskusie už dlhšie prináša riaditeľ rešpektovanej štátnej organizácie Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorá je federálnym orgánom. CDC už niekoľko mesiacov vyzýva, aby sa školy otvorili. Podľa výrokov riaditeľa tejto inštitúcie Roberta Redfielda sú dokonca školy „najbezpečnejšie“ miesta, kde deti môžu počas pandémie byť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.