Niekoľko posledných rokov sú podcasty silnejúcim médiom. Túto vlnu zachytilo aj mnoho slovenských autorov a v našom podcastovom mori dnes pláva niekoľko zaujímavých tvorcov. Medzi nich patrí aj slovensko-španielska dvojica, ktorá stojí za podcastom Zabudnuté cesty.

„Volám sa Janči Máhrik a som kazateľom Cirkvi bratskej v Žiline, v spoločenstve Za kostolom.“ „Ja som José Calvo Aguilar, pracujem s mládežou a som teológ a kazateľ v procese.“ Týmito slovami sa začína niekoľko prvých dielov podcastu, ktorého názov by mohol naznačovať, že pôjde o historickú reláciu. Zabudnutými cestami však autori mienia „kľúčové spôsoby života, ktoré v súčasnej spoločnosti zapadajú prachom“, čo je taktiež veta, ktorú sa pri pravidelnom počúvaní rýchlo naučíte naspamäť. 

Foto: facebook/Zabudnuté cesty

Rozprávanie o kvalitom živote a o kľúčových spôsoboch života znie z hľadiska marketingu dokonalo. Vynikajúco to tiež ilustruje dobu: časy, keď bolo za kvalitné trávenie voľného času považované konzumovanie televíznej produkcie, sú preč. Zdá sa, že dnešok praje snahe o excelentnosť – čítame, pozeráme a počúvame čoraz viac to, čo nás posunie; čo nám pomôže stať sa najlepšou verziou nás samých. Nad jednoduchosťou a prístupnosťou nízkeho, no aj hĺbkou a komplexnosťou vysokého umenia tak čoraz viac dominujú informácie – dôležité, zrozumiteľné a zaujímavo prezentované.  

Zabudnuté cesty triafajú všetky tri terče a robia to výborne. Svoj obsah delia seriálovým spôsobom – na jednotlivé epizódy, ktoré v približne päť-členných skupinách tvoria série. Tých je k dnešnému dňu šestnásť a každá sa venuje svojej vlastnej téme. Témy sú variabilné (od šabatu cez disciplínu, emócie či Vianoce, až po fake news a single život) a hoci sa nedá o každej povedať, že zapadnú do avizovanej kategórie „kľúčové spôsoby života“, jednotlivé časti sú takmer vždy mimoriadne zaujímavé. To, čo autori v približne týždennej periodicite prinášajú na stôl, je rozhodne radosť počúvať. 

Janči Máhrik a José Calvo Aguilar s vloggerkou Boženou. Foto: facebook/Zabudnuté cesty

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.