Piaty nasadený hráč Rus Dannil Medvedev sa stal víťazom turnaja Masters v Paríži. Vo finále si poradil s Nemcom Alexandrom Zverevom v troch setoch 6:7, 6:4 a 6:1. Pripísal si tak už svoj tretí titul na turnaji s označením Masters 1000.

Posledný turnaj v sezóne s označením Masters nemal predpokladaných favoritov. Pri absencii momentálnej svetovej jednotky Novaka Djokoviča sa pred turnajom medzi finalistov radil posledný grandslamový víťaz Rafael Nadal. Do finále sa nakoniec prebojoval Rus Daniil Medvedev a Nemec s ruskými koreňmi Alexander Zverev. Hráči, ktorí sa poznajú už od svojich mládežníckych čias, sa proti sebe postavili už šiestykrát.

Zverev viedol v bilancii vzájomných zápasoch jasne 5:1. Obaja tenisti sa po Roland Garros dostali do svojej predchádzajúcej formy a zápas mal teda ponúknuť potrebnú tenisovú kvalitu. Rovnako na tom boli aj minulú jesennú časť sezóny, keď patrili medzi najúspešnejších tenistov v závere roka.

Prvá zhoda až pri siedmej hre

Úvodné hry prvej sady ponúkli veľmi vyrovnaný tenis. Hráči nemali problémy pri vlastnom podaní a len málo chybovali. Prvú zhodu videli diváci až pri siedmej hre, keď sa menšia príležitosť naskytla Medvedevovi. Zverev si však spomínanú hru udržal. Rýchlo sa podávalo a v medzihre sa hrali takisto rýchle výmeny. Prvý brejkbal v zápase prišiel až v dvanástej hre za stavu 6:5 40/30 pre Nemca Zvereva. Finalista z US Open si spomínanú šancu nenechal ujsť a zvíťazil v pomere 7:5.

Obaja tenisti po prvom sete disponovali vysokými úspešnosťami bodov po prvom podaní. Zverev mal 83 %, kým jeho súper mal 79 %. V prvom sete sme nevideli ani jednu dvojchybu, zatiaľ čo priamych bodov z podania až pätnásť.

Foto : TASR/AP

Agresívnejší Medvedev

V druhom sete začal byť Rus Medvedev omnoho agresívnejší. Už v tretej hre si vybojoval až štyri brejkbalové príležitosti, ale ani jednu nevyužil. Ak chcel uspieť, agresivita a prechody na sieť mu mali priniesť potrebný tlak na zaskočenie Zvereva.

Nemec sa však nenechal zaskočiť a bolo vidieť, že v Paríži má skvelú formu. Medvedev, ktorý má takisto ako Zverev jedinú finálovú grandslamovú účasť, pridával na intenzite. Jediná prekážka bolo Zverevove podanie, ktoré nakoniec prelomil prvýkrát v zápase až v deviatej hre druhého setu.

Štatistika prvého podania Zverevovi klesla až na 66 % a pridal aj dve dvojchyby. To bol dôvod, prečo sa Medvedev dostával späť do zápasu. Rus si záver setu nenechal ujsť a vyhral ho v pomere 6:4.

Keď ide podanie, ide zápas

V treťom sede pokračoval Rus v nastolenom tempe. Hneď v úvodnej hre si pripísal brejkbal. Naopak Nemec si nepripísal ani len fiftín. Druhá hra priniesla dovtedy najdlhšiu hru zápasu. Medvedev musel svoj brejkbal potvrdzovať cez štyri zhody, zatiaľ sa Zverev mohol dostať do zápasu. Opak bol však pravdou a Nemcovi nevyšlo ani druhé podanie v treťom sete, keď si opäť neudržal servis.

Medvedev sa herne upokojil a v rozhodujúcom sete viedol už 4:0. Znova sa potvrdilo, že keď ide podanie, ide zápas. Nemec si ho opäť nepostrážil a Medvedev si rozhodujúci set pripísal v pomere 6:1. Celkovo to je už jeho 8. ATP titul v kariére. Štatistiky hovoria, že v zápasoch v hale vie predvádzať ten najlepší tenis. Ťahá víťaznú šnúru 12 zápasov a stal sa štvrtým Rusom po Safinovi, Davydenkovi a Chačanovovi, ktorí vyhrali na parížskom turnaji.

Čo priniesol Paríž?

Do konca sezóny nám zostáva už len jeden prestížny turnaj. Zakončenie roka tradične ponúkne meranie najlepšie postavených hráčov rebríčku ATP na turnaji majstrov v Londýne. Paríž bol teda posledný Masters v oklieštenej sezóne 2020.

Okrem spomínanej absentujúcej svetovej jednotky Djokoviča sa tu zišli všetci hráči top 10. Rafael Nadal, ktorý si priniesol antukovú formu, si tu pripísal jubilejný 1000. vyhratý zápas. V semifinále ho už druhýkrát v kariére porazil Alexander Zverev, ktorý sa po nevydarenom French Open dostáva späť do formy. Do jeho trénerského tímu pribudol David Ferrer a urobil s ním divy. Odkedy sa ho ujal, jeho zápasová bilancia hovorí v jeho jasný prospech 21:3. Do budúcnosti je na čom stavať.

So Zverevom boli v trénerskom spojení aj mená ako Lendl či Ferrero. Nikto s ním však pre jeho povahu nevydržal dlho. Je možné, že práve španielsky víťaz parížskeho turnaja z roku 2012 s ním urobí rázny krok smerom za grandslamovým víťazstvom.

Podobne je na tom aj druhý finalista Medvedev, ktorý ešte nikdy nevyhral zápas na French Open. Dostáva sa však do minuloročnej formy, keď hral šesť finálových zápasov za sebou. Keď k nim pripočítame Andreja Rubľova, ktorý vyhral tento rok 5 turnajov, vyzerá to opäť na zaujímavý turnaj majstrov. Na turnaji majstrov v Londýne teda uvidíme Novaka Djokoviča, Rafaela Nadala, Dominica Thiema, Stefanosa Tsitsipasa, Daniila Medvedeva, Alexandra Zvereva, Andreja Rubľova a Diega Schwartzmana.