Nemecko a susedné Rakúsko pristúpili v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19 k radikálnemu kroku. V niektorých situáciách budú musieť ľudia nosiť namiesto rúšok respirátory. Sprísnenie opatrení nie je vylúčené ani na na Slovensku.

Od pondelka 25. novembra platí v Rakúsku aj Nemecku nariadenie, podľa ktorého musia ľudia pri návšteve potravín, obchodov, práce aj hromadnej dopravy povinne nosiť aspoň masky lekárskej kvality alebo respirátory.

Nemecko a Rakúsko sú prvé dva štáty v Európe, ktoré stanovili povinné nosenie ochranných pomôcok určených predovšetkým zdravotníkom. K tomuto kroku pristúpil kabinet kancelárky Angely Merkelovej krátko po Bavorsku, kde tamojšia spolková vláda ešte skôr nariadila povinnosť nosiť v obchodoch a hromadnej doprave respirátory, ktoré spĺňajú minimálne normu FFP2.

Rakúšania od začiatku týždňa požadujú respirátory (FFP2) aj v medzinárodných vlakových linkách, ktoré prechádzajú cez rakúske územie. Pokuta za nedodržanie naradenia je 40 eur. V Nemecku sa táto povinnosť na medzinárodnú hromadnú dopravu nevzťahuje.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.