Ukrajina je najväčšiou z nemnohých krajín na európskom kontinente, ktoré ešte nezačali s očkovaním obyvateľstva proti novému koronavírusu. Kyjev totiž doteraz nebol schopný zabezpečiť akékoľvek očkovacie látky. Zatiaľ čo prezident Volodymyr Zelenskyj poukazuje na objektívne príčiny a sťažuje sa na neochotu západných partnerov pomôcť, experti za týmto stavom vidia neschopnosť jeho vlády.

S neefektívnosťou Kyjeva kontrastuje tempo, akým dokázala Moskva začať očkovať obyvateľstvo anektovaného Krymu a čoskoro aj separatistami ovládaných území východnej Ukrajiny. Proruské strany a hnutia, ktorých podpora na Ukrajine začala v poslednom roku narastať, tak do rúk dostávajú silný nástroj.

Ukrajinci sa vakcíny tak skoro nedočkajú

Príčina, pre ktorú nebola ukrajinská vláda schopná začať s očkovaním 42 miliónov obyvateľov štátu, je prostá – nedokázala zabezpečiť žiadne vakcíny. Buď neboli schválené alebo vôbec nedorazili. Ukrajinský prezident sľúbil, že vakcinačný program by sa mal v krajine rozbehnúť už na začiatku februára po tom, ako bude dodaný milión vakcín od „poprednej medzinárodnej spoločnosti“.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.