Český minister zdravotníctva Jan Blatný spochybnil pravosť štatistík o úmrtiach na COVID-19. Lekárske správy mŕtvych bude spätne hodnotiť tím klinických lekárov, ktorí určia, či daní ľudia skutočne zomreli v dôsledku tohto ochorenia.

V Českej republike zomrelo na koronavírus vyše 15-tisíc ľudí a krajina je v počte infikovaných v porovnaní so zvyškom sveta na 21. mieste. Počty mŕtvych sú dostupné priamo v oficiálnych štatistikách zverejnených na portáli českého ministerstva zdravotníctva.

Ich pravdivosť napriek tomu spochybil priamo šéf rezortu Jan Blatný. Počas rokovania poslaneckej snemovne povedal, že Česko to v štatistikách covid mŕtvych preháňa a vykazuje ich príliš poctivo, pričom v realite nemá pandémia v Česku horší priebeh než v susedom Nemecku.

„K 19. januáru má Nemecko na svojich 83 miliónov obyvateľov nahlásených 1700 mŕtvych denne. Keby sme to prepočítali na počet ľudí v Českej republike, tak ten pomer vyjde tak, že by u nás muselo za ten deň zomrieť 204 ľudí. Nezomrelo ich 204. A to ešte spomeniem, že aj úmrtia sa vykazujú úplne inak, my vykazujeme každého, kto zomrie i na autonehodu a má covid ako človeka, ktorý zomrel na covid,“ predniesol Blatný v pléne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.